Prvý výstup človeka do voľného vesmíru a ďalších 6 výročí 18. až 24. marca / Unikátna história 12

18. marca 2020, J&J, Epizódy unikátna história

Vitajte pri 12. epizóde Unikátnej histórie, aj dnes Vám prinášame prehľad známych i menej známych historických udalosti:

Ak ste zmeškali naše predchádzajúce diely, nájdete ich tu:

 

A pre tých čo radšej čítajú, tu aj dnes prinášame aj textovú verziu:

  1. marca 1965 vystúpil kozmonaut Alexej Leonov ako prvý človek do voľného vesmíru. Táto prvá vesmírna prechádzka trvala 12 minút a 9 sekúnd. Výstup sa takmer skončil tragicky nakoľko sa jeho skafander vo vákuu príliš nafúkol čo mu spôsobili problémy pri návrate do lode.

  1. marca 1931 bol v Nevade legalizovaný gambling, čo spolu s výstavbou Hooverovej priehradky viedlo k rozvoju Las Vegas. Bohato vyzdobené hotely a kasína spolu s uvoľnenou zábavou sa stali synonymom Las Vegas.
  2. marca 1915 Albert Einstein publikoval Všeobecnú teóriu relativity. Teória opisuje vzájomné pôsobenie priestoru a času na jednej strane a hmoty (vrátane polí) na strane druhej. Jej hlavná výpoveď je, že gravitácia vlastne nie je nič iné ako geometrický jav v zakrivenom štvorrozmernom časopriestore.
  3. marca 1804 bol prijatí Code civil. Prelomový občiansky zákonník, ktorý ovplyvnil občianske zákonodarstvo v mnohých iných krajinách. Bol vytvorený s cieľom kodifikovať niektoré výdobytky Francúzskej revolúcie, ale zachováva aj niektoré časti dovtedajšieho francúzskeho zvykového práva. Do roku 1886 ostal takmer bezo zmeny a skoro polovica pôvodných článkov je vo francúzskom občianskom zákonníku obsiahnutá dodnes.
  4. marca 1933 bol v Dachau otvorený prvý nacistický koncentračný tábor. V koncentračnom tábore sa školili príslušníci SS a systém správy tábora zahrňujúci aj plánované vraždenie väzňov sa stal vzorom pre ostatne nemecké koncentračné tábory. Dnes je na mieste tábora sprístupnený pamätník.
  5. marca 1939 Maďarské kráľovstvo napadlo Slovenský štát čím začala Malá vojna. Ozbrojený konflikt bol súčasťou maďarského obsadzovania Karpatskej Ukrajiny a výsledkom snahy o „malú korekciu hraníc“, na ktorú Maďarsko získalo povolenie od Nemecka . Konflikt trval od 23. marca do vyhlásenia prímeria večer 24. marca, pričom bojové akcie pokračovali aj 25. marca a lokálne incidenty ešte po niekoľko dní. Spor bol diplomaticky urovnaný 4. apríla 1939 na základe ktorého Slovensko Maďarsku odstúpilo 1 670 km2 svojho územia s približne 40 000 obyvateľmi.

  1. marca 1882 Róbert Koch objavil baktériu, ktorá spôsobuje tuberkulózu (Mycobacterium tuberculosis). ktorý sa občas prezýva Kochov bacil, a stanovil nové epidemiologické opatrenia, ktoré mali udržať túto chorobu pod kontrolou. Neskôr v roku 1894 pripravil tuberkulín ako liek a vakcínu proti tuberkulóze. Ale tento objav sa nielenže ukázal byť neúčinný, ale jeho vedľajšie účinky viedli aj k úmrtiam pacientov.