Prvá žena britskou premiérkou a ďalších 6 výročí 29. apríla až 5. mája / Unikátna história 18

29. apríla 2020, J&J, Epizódy unikátna história

Vitajte pri 18. epizóde Unikátnej histórie, aj dnes Vám prinášame prehľad známych i menej známych historických udalosti:

Ak ste zmeškali naše predchádzajúce diely, nájdete ich tu:

 

A pre tých čo radšej čítajú, tu aj dnes prinášame aj textovú verziu:

  1. apríla 1899 beligičan Camille Jenatzy ako prvý človek prekonal v automobile rýchlosť 100 km/h. Mimochodom, šlo o elektromobil , ktorý nazval La Jamais Contente v preklade  „Večne nespokojná“.
  2. apríla 1598 bol vydaný Nantský edikt, ktorý zaručil francúzskym hugenotom, teda protestantom, náboženskú slobodu a občiansku rovnosť. Kráľ Henricha IV. chcel vydaním ediktu ukončiť náboženské vojny, a upevniť Francúzsku jednotu.
  3. mája 1994 zahynul pri havárii na Veľkej cene San Marína jazdec Formuly 1 Ayrton Senna. Trojnásobný majster sveta je dodnes považovaný za jedného z najlepších pilotov všetkých čias. Medzi jazdcami F1 dokonca vyhral anketu o najlepšieho jazdca všetkých čias.
  4. mája 1670 bola založená Spoločnosť Hudsonovho zálivu, najstaršia finančná korporácia v Severnej Amerike a jedna z najstarších na svete. Spoločnosť zohrala nezastupiteľnú úlohu pri osídľovaní Kanady a mala značný vplyv na beh kanadských dejín. Pôvodne bolo hlavnou náplňou jej činnosti zásobovanie kanadských lovcov kožušín a obchodovanie s nimi. V súčasnosti prevádzkuje najrozsiahlejšiu sieť obchodných domov v Kanade.
  5. mája 2000 sa začala turistická hra geocaching zverejnením GPS súradníc prvej skrýše. Hra spočíva v hľadaní skrytého objektu, o ktorom sú známe len jeho geografické súradnice a niekedy je spojená s úlohami, riešením ktorých je získanie súradníc skrýše.
  6. mája 1979 sa Margaret Thatcherová stala prvou ženou na poste ministerského predsedu Spojeného kráľovstva. Na čele britských vlád po dobu troch volebných období presadzovala konzervatívne hodnoty spojené s ekonomickým liberalizmom, politiku nízkych daní, obmedzovanie imigrácie a vplyvu odborov a tiež silnú a samostatnú zahraničnú politiku Spojeného kráľovstva, ktorej výrazom bola najmä vojna o Falklandy v roku 1982. Vďaka svojej nekompromisnosti a rozhodnosti získala prezývku „Železná lady“.
  7. mája 553 sa začal sa druhý konštantínopolský koncil (5. ekumenický v poradí), ktorý zvolal byzantský cisár Justinián I. Koncil trval až do 2. júna Cieľom tohto koncilu bolo vyriešiť ďalšie teologické spory v ktorých šlo o problematiku vzťahu božskej a ľudskej prirodzenosti v Ježišovi Kristovi.

Ekumenizmus vždy nefunguje, príkladom je aj tento rebrík: