Založ si blog

1. september 1939 – Vypuknutie druhej svetovej vojny

O pár dní 1. septembra si pripomenieme 80. výročie neslávnej udalosti a to vypuknutie dodnes najväčšej a najrozsiahlejšej vojny v dejinách ľudstva. Tento neslávny deň si môžete pripomenúť aj naším novým videom.

K vojne sa schyľovalo dlho. 20 rokov po skončení hrôz 1. svetovej vojny, po ktorej všetci tvrdili, že sa podobné vraždenie nemôže opakovať, pripomínala Európa sud so strelným prachom. Mocensko-politická situácia vo svete a hlavne v Európe sa radikálne zmenila. Zanikli staré monarchie ako napríklad Rakúsko-Uhorsko alebo Osmanská ríša. Nemecko, ako hlavný agresor prvej svetovej vojny, bolo prinútené podpísať Versaillskú mierovú zmluvu a platiť vysoké reparácie krajinám, ktorým spôsobilo v prvej svetovej vojne najväčšie straty. Versaillská zmluva však neuspokojovala nikoho. Japonsko sa cítilo odstrčené. Taliani mali prehnané požiadavky. Spojeným štátom sa nepodarilo presadiť plán vytvorenia Spoločnosti národov, viac si môžte pripomenúť v našom videu:

Dvadsiate storočie malo 36 525 dní. Ale len zopár ich bolo tak dôležitých a zlomových ako bol 6. jún 1944. Deň-D . Deň keď sa spojenecká vojská vylodili v Normandii v nacistami okupovanom Francúzsku. Tento deň neukončil druhú svetovú vojnu, ale bez neho by nacistická vojenská mašinéria nemohla byť porazená.

Prípadne všetky naše epizódy Unikátnych informácii nájdete  tu

a nezabudni sa prihlásiť na odber, aby si mal k dispozícii vždy najnovšie videa z nášho kanála. 😊 ODOBERAJ

 

 

Čo vieme o globálnom otepľovaní?

02.11.2019

Ide vlastne o Pod pojmom globálne otepľovanie sa všeobecne rozumie nárast teploty Zeme v dôsledku zvyšovania koncentrácie skleníkových plynov v atmosfére. Ide o vzostup priemernej teploty oceánov viac »

Historické míľniky Medzinárodného maratónu mieru

06.10.2019

Prvá októbrová nedeľa je termín v ktorom sa každý rok už od roku 1924 koná jedno z najvýznamnejších športových podujatí na Slovensku a v Európe. Medzinárodný maratón mieru. Po prvý viac »

Čo by sa stalo, keby sme všetok odpad spaľovali?

21.09.2019

Na svete sa každý rok vytvorí obrovské množstvo odpadu. Čo sním? Tradične sa odpad ukladal na skládky. V posledných desaťročiach sa aj keď pomaly no predsa napreduje s recykláciou, ale nie viac »

cena elektriny, Žiga,

Žiga dvíha varovný prst, pohrozil ním ukrajinskému Naftogazu

13.11.2019 15:05

Ministrovi Petrovi Žigovi sa nepáči, ako v spore dvoch nie slovenských spoločností spochybňuje Naftogaz našu justíciu.

autobus, MHD, slovak lines

Proces s mladíkmi, ktorí zaútočili na manželský pár v MHD, prerušili

13.11.2019 14:59

V tejto veci okresný súd pojednával po prvý raz, keď vypočul oboch obžalovaných a jedného svedka.

ľsns, kotleba, kotlebovci, fašisti, extrémisti,

ĽSNS podpísala dohodu o spolupráci so štyrmi mimoparlamentnými stranami

13.11.2019 14:38, aktualizované: 14:45

Memorandum podpísali zástupcovia Ľudovej strany Naše Slovensko, Priama demokracia, Doma dobre, Národná koalícia a KDŽP - Aliancia za Slovensko.

univerzita komenskeho

Na Slovensku treba zlepšiť podmienky vzdelávania na univerzitách, tvrdia rektori

13.11.2019 14:33

Alarmujúci stav je, podľa rektora Univerzity Komenského Mareka Števčeka, pri odlive študentov do zahraničia.

J&J

Odpovede na otázky, ktoré ste si nikdy nekládli. Väčšinou na témy z histórie, geografie, ekonomicky a vedy všeobecne. Svet je unikátne miesto plné unikátnych informácii. A ďalšie veci, ktoré nás zaujímajú.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 45
Celková čítanosť: 72216x
Priemerná čítanosť článkov: 1605x

Autor blogu

Kategórie