Založ si blog

Čo vieme o globálnom otepľovaní?

Ide vlastne o Pod pojmom globálne otepľovanie sa všeobecne rozumie nárast teploty Zeme v dôsledku zvyšovania koncentrácie skleníkových plynov v atmosfére. Ide o vzostup priemernej teploty oceánov a atmosféry v krátkom časovom úseku (niekoľkých desiatok až stoviek rokov).

V užšom význame sa tento termín používa na klimatické zmeny pozorované na konci 20. storočia, ktoré môžu mať globálne alebo regionálne prejavy.

Následky neustáleho otepľovania planéty sú viac a viac pozorovateľné a viditeľné. Počas posledných viac ako sto rokov sa globálna teplota (teda teplota oceánov a zemského povrchu) zvýšila približne o 0,2 – 0,6 °C.          Štúdia zverejnená americkou vesmírnou agentúrou NASA hovorí, že rok 2016 bol najteplejším rokom za posledné desiatky rokov. Priemerné teploty stúpli o 1,3 stupňa Celzia.

Nárasty teplôt zapríčinili, že na hladine severských morí je menšia a tenšia vrstva ľadu a tento trend bude pokračovať i v ďalších rokoch. V Grónsku, najväčšom ostrove na svete, ktorého len 15 % územia je trvale bez ľadu a zvyšok pokrýva ľad dosahujúci miestami hrúbku až 3 000 m.  V roku 2050 nebude údajne  počas leta žiadny ľad. Či je to však pravda alebo nie sa dozvieme až v budúcnosti. Pravdou však ostáva, že na grónskom ľadovci sa každý rok objavuje viac a viac tyrkysových jazierok, ktoré sú predzvesťou roztápania ľadovca. O tom, že by sa ľadovec mal topiť nebola pred sto rokmi ani len zmienka. O nič lepšie na tom nie je ani Antarktída. Z médií sa často sa dozvedáme ako sa z tohto antarktického ľadovca odtrhnú obrovské kusy ľadu, ako to bolo naposledy v roku 2017. Odtrhnutý ľadovec meral úctyhodných 5 800 km2, čo je 728 291x rozloha hracej plochy Nou Campu pre fanúšikov Barcelony a pre fanúšikov Madridu jeto 674 974x rozloha hracej plochy Estadia Santiaga Bernabéa.

V nasledujúcich rokoch budeme čeliť oveľa extrémnejším hrozbám silnejších búrok, rozsiahlejším lesným požiarom, vlnám horúčav po celej zemeguli.

Viac v našom videu

Na globále otepľovanie má vplyv aj spaľovanie odpadov, pre mnohých je prekvapením zistenie, že v súčasnosti až polovica spaľovaného odpadu sveta prebieha na otvorenom ohni.

 

Niekedy z odpadu vďaka prírode môže vzniknúť nevídaná krása, ako napríklad v prípade zátoky Ussuri

 

Prípadne všetky naše epizódy Unikátnych informácii nájdete  tu

a nezabudni sa prihlásiť na odber, aby si mal k dispozícii vždy najnovšie videa z nášho kanála. 😊 ODOBERAJ

Timošenko poráža Mannerheima – Druhá svetová vojna mesiac po mesiaci EP07 Február 1940

02.04.2022

S mesačným oneskorením, kvôli aktuálnej vojne na Ukrajine, Vám prinášame pokračovanie našej série o druhej svetovej vojne. Druhá svetová vojna mesiac po mesiaci pokračuje udalosťami z februára 1940 v dnešnom videu. (pre prehratie videa, kliknite na obárzok)

Prečo Putin prehra(l) vojnu

21.03.2022

Invázia, útok, ktorý sa podľa Ruska nemal nikdy uskutočniť, sa predsa odohrala. Putinova armáda je oveľa silnejšia ako ukrajinská, aspoň čo sa týka jej veľkosti. A Putin ak naozaj bude chcieť, pravdepodobne bude schopný obsadiť metropoly Ukrajiny a zosadiť ukrajinskú vládu. Ale v tomto bode, po invázii môžeme povedať, že Ukrajinci definitívne skončili s Putinom. [...]

Prečo Putin napadol Ukrajinu?

06.03.2022

Na pochopenie prečo ku konfliktu došlo musíme pochopiť Rusko a to, ako bolo v priebehu histórie redukované zo Slovanskej ríše, ktorá dominovala celému regiónu, cez Sovietsky zväz, ktorý bol v deväťdesiatych rokoch porazený až k dnešnému stavu. Predovšetkým je ale nevyhnutné pochopiť, ako si túto históriu vysvetľuje Vladimír Putin. (pre prehratie videa, kliknite na [...]

Merrick Garland

Americký šéf spravodlivosti: Raziu u Trumpa som osobne schválil

11.08.2022 22:01

Podľa Garlanda existovalo podozrenie, že exprezident sa dopustil nezákonného postupu.

Legoland

Nehoda v nemeckom Legolande si vyžiadala 34 zranených

11.08.2022 21:37

Dvaja ľudia sú po nehode na horskej dráhe v kritickom stave.

Christopher Wray

Do budovy FBI sa pokúsil dostať ozbrojený muž, je na úteku

11.08.2022 20:48

V meste Clinton sa dostal do prestrelky s políciou. Útočník pálil na z klincovačky, mal ale aj pušku typu AR-15.

Trump

Trump 440-krát prokurátorke neodpovedal. Piaty dodatok označil za nástroj mafie

11.08.2022 19:51

Jediná otázka, na ktorú exprezident pod prísahou odpovedal, bola tá ohľadom jeho mena.

J&J

Odpovede na otázky, ktoré ste si nikdy nekládli. Väčšinou na témy z histórie, geografie, ekonomicky a vedy všeobecne. Svet je unikátne miesto plné unikátnych informácii. A ďalšie veci, ktoré nás zaujímajú.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 158
Celková čítanosť: 548453x
Priemerná čítanosť článkov: 3471x

Autor blogu