Založ si blog

Výročia v 49. týždni

Z historických udalosti uplynulého týždňa sme si pre Vás vybrali nasledovné

2. decembra 1848 sa stal František Josef I. rakúskym cisárom.

3. decembra 1992 bola odoslaná prvá SMS.

Technológie od vtedy výrazne pokročili. Aj na poli umelej inteligencie a strojového učenia. A pokrok so sebou prináša aj riziká

 

4. decembra 1952 zakryl Londýn Veľký smog, ktorý trval až do 9. decembra a spôsobil smrť približne 12 000 ľudom. Smog bol tak hustý, že občas znemožňoval dopravu a vstupoval do budov.

Veľký smog vznikol najmä kvôli spaľovaniu uhlia a nešťastnou zhodou meteorologických okolností. Žiaľ niečo podobné sa stále deje vo svete. Vedeli ste, že až 1/2 spaľovaného odpadu na tejto planéte prebiaha len tak an otovrenom ohni?

5. decembra 1868 bola v Rakúsko-Uhorsku zavedená všeobecná branná povinnosť. Dĺžka služby bola stanovená na 3 roky.

6. decembra 1774 zaviedla Mária Terézia povinnú školskú dochádzku.

7. decembra 1941 Japonci zaútočili na Pearl Harbor.

Na druhý deň Američania vyhlásil vojnu Japonsku. O tri dni neskôr Nemecko, Taliansko a ďalšie krajiny osi vrátane Slovenska vyhlásili vojnu Spojeným štátom. Druhá svetová vojna sa však začala už o viac ako dva roky skôr.

8. decembra 1980 bol zavraždený John Lennon.

Všetky naše epizódy Unikátnych informácii nájdete  tu

a nezabudni sa prihlásiť na odber, aby si mal k dispozícii vždy najnovšie videa z nášho kanála. 😊 ODOBERAJ

Ako vzniká tornádo?

12.07.2021

Ako vlastne tornáda vznikajú? Kde všade a môžu vyskytnúť? Ako sa pri nich správať? Na to všetko sme sa pozreli v našom videu ku ktorému nás inšpirovala prírodná katastrofa z juhu Moravy. (pre prehratie videa, kliknite na obárzok)

Je jadrová energia bezpečná?

10.07.2021

Jadrová energia sa pre väčšinu ľudí spája s at=omovou bombou či a haváriami v Černobyle a Fukušime a preto má zlú povesť. Je táto povesť založená na faktoch? Viac v našom dnešnom videu: (pre prehratie videa, kliknite na obárzok)

Prečo sa deti ľahšie učia cudzie jazyky?

19.06.2021

Dospelí ľudia sa oproti deťom ľahšie naučia špecifickú vec, avšak keď príde na rad naučenie sa nejakej novej komplexnej zručnosti, napríklad nového jazyka deti majú rozhodne navrch. Možno si myslíte, že rozdiel je biologický a že v mladom mozgu existuje niečo, na rozdiel od starého mozgu, vďaka čomu sa deti ľahšie učia komplikované nové veci. No nie je to tomu tak, [...]

Alí Chameneí

Ajatolláh Alí Chameneí udelil milosť viac než 2 800 väzňom

31.07.2021 22:50

Iránsky najvyšší duchovný vodca udeľuje milosť väzňom niekoľkokrát do roka pri príležitosti náboženských alebo štátnych sviatkov.

Nosorožec

Pytliaci zabili v Juhoafrickej republike počas prvých šiestich mesiacov tohto roka najmenej 249 nosorožcov

31.07.2021 21:44

Nárast pytliactva súvisí zrejme s uvoľnením lockdownu, ktorý bol zavedený v dôsledku šírenia covidu.

Prezidentský palác / Polícia /

Polícia svoju úlohu pri protestoch zvládla, tvrdí šéf polície Kovařík

31.07.2021 19:50

"Kritika zo strany politikov, verejnosti a pseudoodborníkov nemení nič na fakte, že nedošlo k ujme na živote, zdraví a majetku,“ zdôraznil policajný šéf.

NAKA / Polícia /

Kajúcnici motajú situáciu v polícii aj na prokuratúre

31.07.2021 18:13

Situácia tak v polícii, ako aj na generálnej prokuratúre sa zamotáva. Dôvodom sú kajúcnici a najmä otázka, či niekto a ako ovplyvňoval výpovede svedkov v najtoxickejších kauzách.

J&J

Odpovede na otázky, ktoré ste si nikdy nekládli. Väčšinou na témy z histórie, geografie, ekonomicky a vedy všeobecne. Svet je unikátne miesto plné unikátnych informácii. A ďalšie veci, ktoré nás zaujímajú.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 145
Celková čítanosť: 438324x
Priemerná čítanosť článkov: 3023x

Autor blogu

Kategórie