Založ si blog

Výber z historických udalosti v 51. týždni

Z historických udalosti posledného týždňa sme pre Vás vybrali z každého dňa tieto:

16. decembra 1949 vznikla v Košiciach Vysoká škola veterinárska v Košiciach, jediná svojho druhu na Slovensku.

Košice sú aj mestom v ktorom sa tiež každoročne koná jedinečné športové podujatie – Medzinárodný Maratón Mieru. Tento rok to už bolo po 96. krát. Kto stojí za jeho vznikom? Aké sú jeho historické míľniky? To aj viac sa dozviete v našom videu

17. decembra 1989 mal premiéru seriál Simpsonovci.

18. decembra 1865 sa pridaním 13. dodatku americkej ústavy zrušilo otroctvo v USA.

19. decembra 1941 prvým zoskokom dvojice parašutistov začala Operácia Anthropoid (atentát na protektora R.Heydricha).

Útok na Ríšskeho protektora bol jednou z najvýznamnejších, ak nie najvýznamnejšou úspešnou diverznou akciou na likvidáciu predstaviteľa nacistického režimu v priebehu celej 2. svetovej vojny.

Medzinárodným dôsledkom útoku na Heydricha bolo oduznanie Mníchovskej dohody zo strany Veľkej Británie a Francúzska, čím bolo zabezpečené znovuobnovenie Československa v jeho pôvodných hraniciach[12] (s výnimkou Podkarpatskej Rusi, ktorá bola pripojená k Sovietskemu zväzu de facto v roku 1944, de iure 29. júna 1945).

Významných a kľúčových operácii bolo počas druhej svetovej vojny niekoľko. Málo známy je fakt, že na vylodení v Normandii, 6. júna 1944, ktoré po štyroch rokoch otvorilo západný front sa zúčastnili aj jednotky Čessko-Slovenska.

20. decembra 1860 sa Južná Karolína odtrhla od Spojených štátov, čo viedlo k americkej občianskej vojne.

21. decembra 2007 vstúpila Slovenskej republiky do Schengenského priestoru, čí sa odstránili hraničné kontroly s okolitými krajinami EÚ.

22. decembra 1989 bola v Berlíne po 30 rokoch znovu otvorená Brandenburská brána.

Brandenburskú bránu sa Nemcom podarilo znovu otvoriť už po 42 dňochod pádu Berlínskeho múru. Nové letisko Berlín-Brandenbursko sa im nepodarilo otvoriť ani po 13 rokoch od začiatku výstavby. Viac o tomto prekvapivom nemeckom fiasku sa môžete dozvedieť v našom videu:

Všetky naše epizódy Unikátnych informácii nájdete  tu

a nezabudni sa prihlásiť na odber, aby si mal k dispozícii vždy najnovšie videa z nášho kanála. 😊 ODOBERAJ

Ako vzniká tornádo?

12.07.2021

Ako vlastne tornáda vznikajú? Kde všade a môžu vyskytnúť? Ako sa pri nich správať? Na to všetko sme sa pozreli v našom videu ku ktorému nás inšpirovala prírodná katastrofa z juhu Moravy. (pre prehratie videa, kliknite na obárzok)

Je jadrová energia bezpečná?

10.07.2021

Jadrová energia sa pre väčšinu ľudí spája s at=omovou bombou či a haváriami v Černobyle a Fukušime a preto má zlú povesť. Je táto povesť založená na faktoch? Viac v našom dnešnom videu: (pre prehratie videa, kliknite na obárzok)

Prečo sa deti ľahšie učia cudzie jazyky?

19.06.2021

Dospelí ľudia sa oproti deťom ľahšie naučia špecifickú vec, avšak keď príde na rad naučenie sa nejakej novej komplexnej zručnosti, napríklad nového jazyka deti majú rozhodne navrch. Možno si myslíte, že rozdiel je biologický a že v mladom mozgu existuje niečo, na rozdiel od starého mozgu, vďaka čomu sa deti ľahšie učia komplikované nové veci. No nie je to tomu tak, [...]

Nosorožec

Pytliaci zabili v Juhoafrickej republike počas prvých šiestich mesiacov tohto roka najmenej 249 nosorožcov

31.07.2021 21:44

Nárast pytliactva súvisí zrejme s uvoľnením lockdownu, ktorý bol zavedený v dôsledku šírenia covidu.

Prezidentský palác / Polícia /

Polícia svoju úlohu pri protestoch zvládla, tvrdí šéf polície Kovařík

31.07.2021 19:50

"Kritika zo strany politikov, verejnosti a pseudoodborníkov nemení nič na fakte, že nedošlo k ujme na živote, zdraví a majetku,“ zdôraznil policajný šéf.

NAKA / Polícia /

Kajúcnici motajú situáciu v polícii aj na prokuratúre

31.07.2021 18:13

Situácia tak v polícii, ako aj na generálnej prokuratúre sa zamotáva. Dôvodom sú kajúcnici a najmä otázka, či niekto a ako ovplyvňoval výpovede svedkov v najtoxickejších kauzách.

Francúzsko / Protest / Covid pas /

Vyše 200-tisíc ľudí naprieč Francúzskom protestovalo proti zavedeniu covid pasov

31.07.2021 17:50, aktualizované: 22:02

V celom Francúzsku bolo nahlásených vyše 180 protestných akcií. Účastníci protestov pokrikovali a verbálne útočili na novinárov. Ulice francúzskej metropoly strážilo vyše 3-tisíc policajtov.

J&J

Odpovede na otázky, ktoré ste si nikdy nekládli. Väčšinou na témy z histórie, geografie, ekonomicky a vedy všeobecne. Svet je unikátne miesto plné unikátnych informácii. A ďalšie veci, ktoré nás zaujímajú.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 145
Celková čítanosť: 438298x
Priemerná čítanosť článkov: 3023x

Autor blogu

Kategórie