Založ si blog

Unikátna história 01 / 1. – 7. januára

Našu sériu o známych aj menej známych výročiach uplynulého týždňa sme sa rozhodli kúsok pozmeniť, rozšíriť a pridať náš najobľúbenejší formát – video.

Pre tých ktorý radšej čítajú tu máme aj textovú formu:

A hneď prvou udalosťou sa vrátime do 19. storočia, 1. januára 1876 sa aj na našom území, vo vtedajšom Rakúsko-Uhorsku začala oficiálne používať metrická sústava. Teda sústava základných fyzikálnych jednotiek, založená na jednotke 1 meter alebo jej násobkoch. Metrická sústava navrhnutá v roku 1790 vo Francúzsku. Postupne bolo používaných niekoľko mierne odlišných metrických sústav a v súčasnosti je medzinárodne používaná sústava SI. Iba tri štáty oficiálne metrický systém nepoužívajú dodnes a sú to: Mjanmarsko, Libéria a Spojené štáty americké.

Pre 2. január sme pre vás zvolili rok 1492. V tento deň sa posledný islamský štát na Pyrenejskom polostrove Granada,  vzdal armáde katolíkov, čím sa skončila reconquista (rekonkista), teda znovudobytie Španielska od moslimov.

Náboženské nezhody majú občas aj celkom zábavnú podobu a nečakané dôsledky. Napríklad nezhoda 6 kresťanských cirkví viedla k faktu, že s týmto rebríkom nedokáže nikto pohnúť.

Táto zmluva mala znížiť počet strategických útočných jadrových zbraní a mala zakázať používanie rakety s viacerými samostatne zacieľujúcimi hlavicami. Aj napriek tomu, že došlo k podpísaniu dohody, nikdy nenadobudla platnosť. Došlo síce aj k ratifikácii zmluvy senátom 26. januára 1996 a Rusmi dňa až 14. apríla 2000. Avšak Rusi od zmluvy odstúpili 14. júna 2002 po tom čo Američania odstúpili od zmluvy ABM. Jej podpísanie a krátka životnosť však priniesla ovocie, znížil sa aspoň počet jadrových hlavíc na krajinu na úroveň 1,700 až 2,200.

V súčasnosti ide o najvyššiu budovu sveta. Je vysoká 828 metrov, ak prirátame aj stožiar tak 829 celá 8 metrov. avšak najvyššie poschodie sa nachádza vo výške 584 a pol metrov.

Tento visutý most ponad rovnomenný prieliv bol uvedený do prevádzky 27. mája 1937 pre peších a o deň neskôr aj pre automobily.Je dlhý 2732 metrov a do roku 1964 bol najdlhším visutým mostom na svete.

Ako ste si asi všimli, veľké inžinierske projekty nás zaujímajú, už sme sa napríklad venovali 150 ročne histórii Suezského kanála.

Koruna Uhorského kráľovstva bola po druhej svetovej vojne uložená v Spojených štátoch v Depozite bullionu Spojených štátov, ľudovo nazývanom aj Fort Knox.

Spojene na americkej strane zabezpečila spoločnosť he American Telephone and Telegraph Company a na britskej General Post Office.  Prvý telefonát uskutočnil prezident AT&T Walter S. Gifford s tajomníkom General post office Sirom (serom) Evelynom Murray  (maryom). Po jeho skončení nasledovalo mnoho predplatiteľov ktorý si rezervovali telefonát na celý zvyšok dňa.

Telefón určite zmenil svet, niekdy zmenia svet aj vynálezy, ktoré sú na prvý pohľad jednoduché ako napríklad veľký kváder zvlneného plechu.

 

 

Všetky naše epizódy Unikátnych informácii nájdete  tu

a nezabudni sa prihlásiť na odber, aby si mal k dispozícii vždy najnovšie videa z nášho kanála. 😊 ODOBERAJ

Začiatok vojny o Falklandy a ďalších 6 výročí 1. až 7. apríla/ Unikátna história 14

01.04.2020

Vitajte pri 14. epizóde Unikátnej histórie, aj dnes Vám prinášame prehľad známych i menej známych historických udalosti: Ak ste zmeškali naše predchádzajúce diely, nájdete ich tu: A pre tých čo radšej čítajú, tu aj dnes prinášame aj textovú verziu: apríla 2001 Holandsko ako prvá krajina na svete legalizovala manželstvá rovnakého pohlavia. [...]

Unikátna história 13

25.03.2020

Vitajte pri 13. epizóde Unikátnej histórie, aj dnes Vám prinášame prehľad známych i menej známych historických udalosti: Ak ste zmeškali naše predchádzajúce diely, nájdete ich tu: A pre tých čo radšej čítajú, tu aj dnes prinášame aj textovú verziu: marca 1988 sa v Bratislave uskutočnila Sviečková manifestácia. Šlo o jedno z najdôležitejších [...]

Najdrahšie komodity sveta

21.03.2020

Máte nejaké peniaze navyše a radi by ste ich investovali do niečoho hodnotného? Okrem všeobecne známeho zlata existujú aj iné oveľa drahšie komodity. Isto v súčasnosti majú cenu zlata aj respirátory či dezinfekčné prostriedky, ale v dnešnom videu sme pripravili rebríček 15 najdrahších komodít sveta. Medzi najdrahšie stavby sveta zasa patrí Medzinárodná vesmírna [...]

Abdul Halím Chaddám

Zomrel bývalý viceprezident Sýrie Abdul Halím Chaddám

01.04.2020 19:35

O jeho úmrtí sýrske štátne médiá neinformovali. Bol odporcom vlády prezidenta Baššára al-Asada.

Russia Africa

Prezident Guiney má sovietske čísla. Skúša to ako Putin

01.04.2020 17:36

Budú vládnuť doživotne? Ruský prezident Vladimir Putin a jeho guinejský kolega Alpha Condé.

covid, graf, koronavírus

Koronavírus v grafoch: Počet infikovaných, počet mŕtvych a porovnanie Slovenska so svetom

01.04.2020 16:59

Koronavírus zasiahol už celý svet. V prehľadných grafoch si môžete pozrieť, ako narastal počet prípadov a počet mŕtvych na Slovensku, v Európe i vo svete - absolútne aj na počet obyvateľov.

Lietadlová loď Roosevelt

Dráma na mori. Lietadlovú loď napadol vírus

01.04.2020 16:49

Jedno z najmocnejších bojových plavidiel sveta vysiela núdzový signál. Americkú lietadlovú loď USS Theodore Roosevelt zachvátila nákaza koronavírusu.

J&J

Odpovede na otázky, ktoré ste si nikdy nekládli. Väčšinou na témy z histórie, geografie, ekonomicky a vedy všeobecne. Svet je unikátne miesto plné unikátnych informácii. A ďalšie veci, ktoré nás zaujímajú.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 79
Celková čítanosť: 119650x
Priemerná čítanosť článkov: 1515x

Autor blogu

Kategórie