Založ si blog

Unikátna história 05 / 29. januára – 4. februára

Vitajte pri 5. epizóde Unikátnej histórie, aj dnes Vám prinášame prehľad známych i menej známych historických udalosti:

Ak ste zmeškali naše predchádzajúce diely, nájdete ich tu:

 

 

 

 

A pre tých čo radšej čítajú, tu aj dnes prinášame aj textovú verziu:

 

  1. januára 1886 získal Karl Benz patent na prvý benzínom poháňaný automobil. Benz automobil skonštruoval už o rok skôr pričom použil ležatý jednovalcový štvortaktný benzínový motor s elektrickým zapaľovaním a výkonom 0,75 koní. Vozidlo bolo ťažko ovládateľné čo viedlo k havárii pri jeho prvej verejnej demonštrácii. Napokon Benz nedostatky odstránil a začal ho predávať v lete 1888.
  2. januára 1919 skončila tzv. sedemdňová vojna. Šlo o vojenský konflikt v rámci Československo-poľského sporu o Těšínsko. Česko-slovenské jednotky po márnom zaútočili na Poľskom obsadenú časť Tešínska, aby v spornom území zabránili konaniu volieb do poľského Sejmu a odvodom miestneho obyvateľstva do poľskej armády. Postup česko-slovenských jednotiek bol zastavený až na nátlak Dohody. Výsledkom vojny bolo stanovenie novej demarkačnej čiary, ktorá rozšírila územie kontrolované Česko-Slovenskom.
  3. januára 1990 bola v Moskve otvorená prvá reštaurácia siete McDonald’s v Sovietskom zväze. Prvá myšlienka na otvorenie reštaurácie skrsla v hlave riaditeľa McDonalds kanada na letnej olympiáde 1976 v Montreale, keď sa tam stretol s predstaviteľmi Sovietskeho zväzu. Avšak trvalo až takmer štvrťstoročie kým sa jeho plán stal skutočnosťou. Moskovský McDoland drží rekord v počte obslúžených zákazníkov v deň otvorenia. Obslúžili viac ako 30 000 hladných Moskovčanov.
  4. februára 1942 začala vysielať oficiálna stanica federálnej vlády USA pre zahraničné vysielanie – Hlas Ameriky. Cieľom bolo poskytovať informácie obyvateľom nacistami okupovaných krajín. Vysielanie začalo v štyroch jazykoch angličtina, nemčina, francúzština a taliančina. Ich počet sa čoskoro rozrástol na 40, medzi nimi bola aj čeština. Po skončení druhej svetovej vojny našiel Hlas Ameriky nové uplatnenie počas studenej vojny vysielaním do krajín komunistického bloku. Hlas Ameriky významne prispel aj k pádu komunistického režimu v Česko-Slovensku. Paradoxné je, že v 50. rokoch bola stanica Hlas Ameriky obvinená z podpory komunizmu a bola vyšetrovaná podvýborom Josepha McCarthyho. Česko-Slovenské vysielanie bolo v 80. rokoch 3-hodinové, rozdelené na ranný a večerný blok. Na rozdiel od Slobodnej Európy nebol Hlas Ameriky v 80. rokoch česko-slovenskými úradmi rušený. Po páde režimu v Česko-Slovensku stanica obmedzovala vysielanie v češtine a slovenčine. Posledné vysielanie Hlasu Ameriky v slovenčine bolo 27. februára 2004.
  5. februára 1913 bola v New Yorku otvorená železničná stanica Grand Central Terminal. Nachádza sa na Manhattane na 42. ulici a Park Avenue. Svojho času to bola najväčšia železničná stanica sveta s celkovým počtom 44 nástupíšť, ktoré sú rozdelené do dvoch podzemných poschodí. Samotná budova je monumentálny priestor s množstvom nádherných detailov a dnes je aj veľmi navštevovanou turistickou atrakciou s ročnou návštevnosťou približne 21,6 milióna návštevníkov.

  1. februára 1933 oznámil Adolf Hitler, že cieľom zahraničnej politiky Tretej ríše je získať životný priestor vo východnej Európe, teda Elebensraum im Osten. Malo k tomu dôjsť germanizáciou životného priestoru na východe pričom rozšírenie nemeckého životného priestoru malo byť spojené s výstavbou hospodárstva založeného na nemilosrdnom vykorisťovaní a decimácii slovanského obyvateľstva.

  1. februára 2004 Mark Zuckerberg spustil sociálnu sieť Facebook. Pôvodne na adrese thefacebook.com . Naprogramovanie mu údajne trvalo menej ako dva týždne. Facebook pôvodne slúžil len študentom Harvardovej univerzity. Po dvoch týždňoch rozšíril facebook aj na americké univerzity Yale a Stanford. Neskôr bol prístup otvorený pre všetkých používateľov s univerzitnou e-mailovou adresou. Od 11. augusta 2006 sa môže pripojiť ktokoľvek starší ako 12 rokov. Začiatkom marca 2009 bola oficiálne spustená aj slovenská verzia Facebooku.

Všetky naše epizódy Unikátnych informácii nájdete  tu

a nezabudni sa prihlásiť na odber, aby si mal k dispozícii vždy najnovšie videa z nášho kanála. 😊 ODOBERAJ

Dovidenia o týždeň.

Vznik Československa a ďalších 6 výročí 28. októbra – 3. novembra / Unikátna História 44

28.10.2020

Každý deň v roku sa udiali známe i menej známe udalosti, ktoré sa zapísali do histórie. Z 28. októbra – 3. novembra sme vybrali tieto: novembra 2000 dorazila na ISS prvá dlhodobá posádka a odvtedy je stanica nepretržite obývaná a teda aj zásobovaná

Slovenské národne povstanie v číslach.

27.10.2020

Dnes je smutné výročie, kedy bolo SNP porazené. Ak nás neodoberáte na Youtube, možno vám uniklo naše video o SNP Slovenské národné povstanie vypuklo 29. augusta 1944 ako reakcia domáceho odboja na vstup nemeckých vojsk na územie Slovenska. V dnešnej epizóde unikátnych informácii si SNP priblížime prostredníctvom čísel.

Prečo je palmový olej problém?

24.10.2020

Palmový olej, veľmi obľúbená ingrediencia, ktorú nájdeme vo veľkom množstve potravín ale aj na miestach kde by sem to nečakali. Je prospešný alebo zdraviu škodlivý? Aký vplyv má na životné prostredie? Prečo sa nepoužíva olej, ktorý si tu vieme vypestovať sami, ako používať olej z paliem? V nasledujúcom videu sa na to bližšie pozrieme. Vedeli ste, že My máme ale [...]

matovic slk

Matovič nazval lekárov zo SLK bludármi: Vybilo mi poistky

28.10.2020 18:53

Lekárska komora žiada vládu, aby zastavila plošné testovanie. Igor Matovič slovne napadol predstaviteľov komory a nazval ich bludármi.

caputova, zeman, cesky dom,

Čaputová zablahoželala Zemanovi k výročiu vzniku prvej ČSR

28.10.2020 17:40

Okrem gratulácie k štátnemu sviatku vyjadrila prezidentka solidaritu s občanmi Českej republiky v súvislosti s pandémiou koronavírusu.

ciznar,

Jaromír Čižnár sa vzdal funkcie prokurátora

28.10.2020 16:22, aktualizované: 16:45

Funkcie sa vzdal po uplynutí funkčného obdobia k 10. augustu tohto roku.

Jozef Kmeťo

Bloger Kmeťo najskôr sanitku nechcel, potom v nej skonal

28.10.2020 16:17

Bloger podľa operačného strediska sanitku najskôr nežiadal, povedal, že ho odvezú. Stredisko ho neskôr kontaktovalo, či naozaj išiel do nemocnice.

J&J

Odpovede na otázky, ktoré ste si nikdy nekládli. Väčšinou na témy z histórie, geografie, ekonomicky a vedy všeobecne. Svet je unikátne miesto plné unikátnych informácii. A ďalšie veci, ktoré nás zaujímajú.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 127
Celková čítanosť: 264649x
Priemerná čítanosť článkov: 2084x

Autor blogu

Kategórie