Založ si blog

Prvý výstup človeka do voľného vesmíru a ďalších 6 výročí 18. až 24. marca / Unikátna história 12

Vitajte pri 12. epizóde Unikátnej histórie, aj dnes Vám prinášame prehľad známych i menej známych historických udalosti:

Ak ste zmeškali naše predchádzajúce diely, nájdete ich tu:

 

A pre tých čo radšej čítajú, tu aj dnes prinášame aj textovú verziu:

  1. marca 1965 vystúpil kozmonaut Alexej Leonov ako prvý človek do voľného vesmíru. Táto prvá vesmírna prechádzka trvala 12 minút a 9 sekúnd. Výstup sa takmer skončil tragicky nakoľko sa jeho skafander vo vákuu príliš nafúkol čo mu spôsobili problémy pri návrate do lode.

  1. marca 1931 bol v Nevade legalizovaný gambling, čo spolu s výstavbou Hooverovej priehradky viedlo k rozvoju Las Vegas. Bohato vyzdobené hotely a kasína spolu s uvoľnenou zábavou sa stali synonymom Las Vegas.
  2. marca 1915 Albert Einstein publikoval Všeobecnú teóriu relativity. Teória opisuje vzájomné pôsobenie priestoru a času na jednej strane a hmoty (vrátane polí) na strane druhej. Jej hlavná výpoveď je, že gravitácia vlastne nie je nič iné ako geometrický jav v zakrivenom štvorrozmernom časopriestore.
  3. marca 1804 bol prijatí Code civil. Prelomový občiansky zákonník, ktorý ovplyvnil občianske zákonodarstvo v mnohých iných krajinách. Bol vytvorený s cieľom kodifikovať niektoré výdobytky Francúzskej revolúcie, ale zachováva aj niektoré časti dovtedajšieho francúzskeho zvykového práva. Do roku 1886 ostal takmer bezo zmeny a skoro polovica pôvodných článkov je vo francúzskom občianskom zákonníku obsiahnutá dodnes.
  4. marca 1933 bol v Dachau otvorený prvý nacistický koncentračný tábor. V koncentračnom tábore sa školili príslušníci SS a systém správy tábora zahrňujúci aj plánované vraždenie väzňov sa stal vzorom pre ostatne nemecké koncentračné tábory. Dnes je na mieste tábora sprístupnený pamätník.
  5. marca 1939 Maďarské kráľovstvo napadlo Slovenský štát čím začala Malá vojna. Ozbrojený konflikt bol súčasťou maďarského obsadzovania Karpatskej Ukrajiny a výsledkom snahy o „malú korekciu hraníc“, na ktorú Maďarsko získalo povolenie od Nemecka . Konflikt trval od 23. marca do vyhlásenia prímeria večer 24. marca, pričom bojové akcie pokračovali aj 25. marca a lokálne incidenty ešte po niekoľko dní. Spor bol diplomaticky urovnaný 4. apríla 1939 na základe ktorého Slovensko Maďarsku odstúpilo 1 670 km2 svojho územia s približne 40 000 obyvateľmi.

  1. marca 1882 Róbert Koch objavil baktériu, ktorá spôsobuje tuberkulózu (Mycobacterium tuberculosis). ktorý sa občas prezýva Kochov bacil, a stanovil nové epidemiologické opatrenia, ktoré mali udržať túto chorobu pod kontrolou. Neskôr v roku 1894 pripravil tuberkulín ako liek a vakcínu proti tuberkulóze. Ale tento objav sa nielenže ukázal byť neúčinný, ale jeho vedľajšie účinky viedli aj k úmrtiam pacientov.

Timošenko poráža Mannerheima – Druhá svetová vojna mesiac po mesiaci EP07 Február 1940

02.04.2022

S mesačným oneskorením, kvôli aktuálnej vojne na Ukrajine, Vám prinášame pokračovanie našej série o druhej svetovej vojne. Druhá svetová vojna mesiac po mesiaci pokračuje udalosťami z februára 1940 v dnešnom videu. (pre prehratie videa, kliknite na obárzok)

Prečo Putin prehra(l) vojnu

21.03.2022

Invázia, útok, ktorý sa podľa Ruska nemal nikdy uskutočniť, sa predsa odohrala. Putinova armáda je oveľa silnejšia ako ukrajinská, aspoň čo sa týka jej veľkosti. A Putin ak naozaj bude chcieť, pravdepodobne bude schopný obsadiť metropoly Ukrajiny a zosadiť ukrajinskú vládu. Ale v tomto bode, po invázii môžeme povedať, že Ukrajinci definitívne skončili s Putinom. [...]

Prečo Putin napadol Ukrajinu?

06.03.2022

Na pochopenie prečo ku konfliktu došlo musíme pochopiť Rusko a to, ako bolo v priebehu histórie redukované zo Slovanskej ríše, ktorá dominovala celému regiónu, cez Sovietsky zväz, ktorý bol v deväťdesiatych rokoch porazený až k dnešnému stavu. Predovšetkým je ale nevyhnutné pochopiť, ako si túto históriu vysvetľuje Vladimír Putin. (pre prehratie videa, kliknite na [...]

televízia, televízor, ovládač

Exilovej ruskej televízii Dožď odobrali licenciu. Kremeľ využil kauzu na kritiku slobody slova na Západe

06.12.2022 16:30

Kanál prišiel v Lotyšsku o vysielaciu licenciu za sériu porušení pravidiel vrátane zobrazenia polostrova Krym anektovaného od Ukrajiny ako súčasti Ruska.

Leopard 2A4

Po 80 rokoch prichádzajú na Slovensko nemecké tanky. Leopardy sa osvedčili v Afganistane či Sýrii

06.12.2022 16:17

Už o niekoľko dní posilní slovenské ozbrojené sily prvý tank nemeckej výroby Leopard 2. Dodávkou 15 moderných bojových tankov sa výrazne zvýši obranyschopnosť štátu.

NAKA

Prodekana STU obvinili z korupcie. NAKA nasadila agenta

06.12.2022 16:14

Prodekan mal žiadať úplatok takmer 270-tisíc eur.

szijjártó fico

Fico si hrkútal so šéfom maďarskej diplomacie. Remišová zúri

06.12.2022 15:15, aktualizované: 15:40

Fico: Smer zastaví zbrojné dodávky na Ukrajinu, ak bude súčasťou novej vlády.

J&J

Odpovede na otázky, ktoré ste si nikdy nekládli. Väčšinou na témy z histórie, geografie, ekonomicky a vedy všeobecne. Svet je unikátne miesto plné unikátnych informácii. A ďalšie veci, ktoré nás zaujímajú.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 158
Celková čítanosť: 574607x
Priemerná čítanosť článkov: 3637x

Autor blogu