Založ si blog

Skaza Hindenburgu a ďalších 6 výročí 6. až 12. mája / Unikátna história 19

Vitajte pri 19. epizóde Unikátnej histórie, aj dnes Vám prinášame prehľad známych i menej známych historických udalosti:

Ak ste zmeškali naše predchádzajúce diely, nájdete ich tu:

 

A pre tých čo radšej čítajú, tu aj dnes prinášame aj textovú verziu:

  1. mája 1937 havaroval a zhorel Hindenburg, najväčšia vzducholoď všetkých čias. Nemecká vzducholoď, bola zničená pri pristávaní na letisku Lakehurst v New Jersey. Z 97 osôb na palube pri tejto katastrofe zahynulo 13 pasažierov a 22 členov posádky, navyše zomrel jeden člen pozemného personálu. Nehoda znamenala koniec dopravy prostredníctvom ohromných vzducholodí.
  2. mája 1824 mala vo Viedni premiéru posledná Beethovenova 9. Symfónia. Koncert dirigoval už úplne hluchý autor. Posledný odsek s chórovým finále na Schillerovu báseň „Óda na radosť“ veľmi prispel k popularite tohto diela. V roku 1985 predsedovia vlád a hlavy členských štátov EÚ schválili prijatie skladby za oficiálnu hymnu Európskej únie. Hymna nemá žiadny text, pozostáva iba z hudby.
  3. mája 1912 bolo v Kalifornskom Hollywoode založené filmové štúdio Paramount Pictures. Je to 5. najstaršie filmové štúdio na celom svete a jediné štúdiou z tzv. veľkej pätky ktoré má stále sídlo v Los Angeles.
  4. mája 1974 – bolo otvorené pražské metro. Metro má v súčasnosti tri linky: A B a C . linka D sa  mala začať stavať v polovici roku 2020. Metro tvorí základ systému mestskej hromadnej dopravy v Prahe a každý deň prepraví viac ako 1,6 milióna cestujúcich.
  5. mája 1869 bola dokončená americká transkontinentálna železnica, pôvodne známa pod názvom Pacifická železnica. Merala 3077 km a jej výstavba trvala 6 rokov. Výstavbu uskutočnili tri súkromné spoločnosti a pozemkoch ktoré dodala americká vláda. Spojenie pobreží znamenalo revolúciu v ekonomike a osídľovaní amerického západu.

V rovnakom čase bol otvorený Suezsky kanál, vďaka čomu bolo možné obísť Zem v rekordnom čase.

  1. mája 2002 zvíťazilo Slovensko vo finále majstrovstiev sveta v ľadovom hokeji v Göteborgu nad Ruskom 4 : 3 a získalo prvú zlatú medailu. Víťazný gól za Slovensko strelil Peter Bondra. To už je dnes zašlá slávna história. Majstrovstvá sveta však majú za sebou už 100 ročnú históriu viac o nej v našom videu:

  1. mája 1364 bola v Krakove založená najstaršia poľská univerzita – Jagelovská univerzita. Po Univerzite Karlovej v Prahe je druhou najstaršou univerzitou v strednej Európe. V minulosti bola skôr známa pod názvom Krakovská Akadémia. V 15. storočí a 16. storočie bola Jagelovská univerzita hlavným humanistickým strediskom v strednej Európe a nadobudla medzinárodný význam. Najväčší rozkvet dosiahla na nej matematika, astronómia a niektoré humanitné disciplíny. Študovalo na nej veľa cudzincov, hlavne z Uhorska (najmä zo Slovenska), z Česka a Nemecka.

Timošenko poráža Mannerheima – Druhá svetová vojna mesiac po mesiaci EP07 Február 1940

02.04.2022

S mesačným oneskorením, kvôli aktuálnej vojne na Ukrajine, Vám prinášame pokračovanie našej série o druhej svetovej vojne. Druhá svetová vojna mesiac po mesiaci pokračuje udalosťami z februára 1940 v dnešnom videu. (pre prehratie videa, kliknite na obárzok)

Prečo Putin prehra(l) vojnu

21.03.2022

Invázia, útok, ktorý sa podľa Ruska nemal nikdy uskutočniť, sa predsa odohrala. Putinova armáda je oveľa silnejšia ako ukrajinská, aspoň čo sa týka jej veľkosti. A Putin ak naozaj bude chcieť, pravdepodobne bude schopný obsadiť metropoly Ukrajiny a zosadiť ukrajinskú vládu. Ale v tomto bode, po invázii môžeme povedať, že Ukrajinci definitívne skončili s Putinom. [...]

Prečo Putin napadol Ukrajinu?

06.03.2022

Na pochopenie prečo ku konfliktu došlo musíme pochopiť Rusko a to, ako bolo v priebehu histórie redukované zo Slovanskej ríše, ktorá dominovala celému regiónu, cez Sovietsky zväz, ktorý bol v deväťdesiatych rokoch porazený až k dnešnému stavu. Predovšetkým je ale nevyhnutné pochopiť, ako si túto históriu vysvetľuje Vladimír Putin. (pre prehratie videa, kliknite na [...]

Škola / Školáci / Žiak / Žiaci / Výučba / Učenie /

Prieskum: Až 74 percent Slovákov pociťuje obavy o bezpečnosť svojich detí v školách

06.12.2022 19:00

Viac sa o svoje deti v školách boja podľa prieskumu agentúry AKO ženy ako muži.

elektrotechnické laboratórium, SPŠ dopravná, Zvolen

Senzory v podlahe, interaktívne displeje a vláčiky na chodbách. To je školstvo budúcnosti

06.12.2022 18:30

Pre študentov chystajú tiež zábavné detaily – displeje pred triedami im napríklad ukážu aj zostávajúci čas do konca hodiny.

Ruská mobilizácia, vojaci

Ruskí opoziční politici žiadajú Putina, aby vydal výnos o skončení mobilizácie

06.12.2022 18:30

Kremeľ podľa britských médií uviedol, že Putin nepodpíše žiadny rozkaz tohto druhu, čo však reálne umožňuje nové vlny mobilizácie.

orbán

Maďarsko zablokovalo pomoc Ukrajine. Rozhodne únia bez neho?

06.12.2022 18:24

Budapešť vetovala spoločnú pomoc Ukrajine, čím predbežne prišla aj o svoj vytúžený podiel z bruselskej mikulášskej nádielky.

J&J

Odpovede na otázky, ktoré ste si nikdy nekládli. Väčšinou na témy z histórie, geografie, ekonomicky a vedy všeobecne. Svet je unikátne miesto plné unikátnych informácii. A ďalšie veci, ktoré nás zaujímajú.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 158
Celková čítanosť: 574696x
Priemerná čítanosť článkov: 3637x

Autor blogu