Založ si blog

Čo vieme o globálnom otepľovaní?

Ide vlastne o Pod pojmom globálne otepľovanie sa všeobecne rozumie nárast teploty Zeme v dôsledku zvyšovania koncentrácie skleníkových plynov v atmosfére. Ide o vzostup priemernej teploty oceánov a atmosféry v krátkom časovom úseku (niekoľkých desiatok až stoviek rokov).

V užšom význame sa tento termín používa na klimatické zmeny pozorované na konci 20. storočia, ktoré môžu mať globálne alebo regionálne prejavy.

Následky neustáleho otepľovania planéty sú viac a viac pozorovateľné a viditeľné. Počas posledných viac ako sto rokov sa globálna teplota (teda teplota oceánov a zemského povrchu) zvýšila približne o 0,2 – 0,6 °C.          Štúdia zverejnená americkou vesmírnou agentúrou NASA hovorí, že rok 2016 bol najteplejším rokom za posledné desiatky rokov. Priemerné teploty stúpli o 1,3 stupňa Celzia.

Nárasty teplôt zapríčinili, že na hladine severských morí je menšia a tenšia vrstva ľadu a tento trend bude pokračovať i v ďalších rokoch. V Grónsku, najväčšom ostrove na svete, ktorého len 15 % územia je trvale bez ľadu a zvyšok pokrýva ľad dosahujúci miestami hrúbku až 3 000 m.  V roku 2050 nebude údajne  počas leta žiadny ľad. Či je to však pravda alebo nie sa dozvieme až v budúcnosti. Pravdou však ostáva, že na grónskom ľadovci sa každý rok objavuje viac a viac tyrkysových jazierok, ktoré sú predzvesťou roztápania ľadovca. O tom, že by sa ľadovec mal topiť nebola pred sto rokmi ani len zmienka. O nič lepšie na tom nie je ani Antarktída. Z médií sa často sa dozvedáme ako sa z tohto antarktického ľadovca odtrhnú obrovské kusy ľadu, ako to bolo naposledy v roku 2017. Odtrhnutý ľadovec meral úctyhodných 5 800 km2, čo je 728 291x rozloha hracej plochy Nou Campu pre fanúšikov Barcelony a pre fanúšikov Madridu jeto 674 974x rozloha hracej plochy Estadia Santiaga Bernabéa.

V nasledujúcich rokoch budeme čeliť oveľa extrémnejším hrozbám silnejších búrok, rozsiahlejším lesným požiarom, vlnám horúčav po celej zemeguli.

Viac v našom videu

Na globále otepľovanie má vplyv aj spaľovanie odpadov, pre mnohých je prekvapením zistenie, že v súčasnosti až polovica spaľovaného odpadu sveta prebieha na otvorenom ohni.

 

Niekedy z odpadu vďaka prírode môže vzniknúť nevídaná krása, ako napríklad v prípade zátoky Ussuri

 

Prípadne všetky naše epizódy Unikátnych informácii nájdete  tu

a nezabudni sa prihlásiť na odber, aby si mal k dispozícii vždy najnovšie videa z nášho kanála. 😊 ODOBERAJ

Timošenko poráža Mannerheima – Druhá svetová vojna mesiac po mesiaci EP07 Február 1940

02.04.2022

S mesačným oneskorením, kvôli aktuálnej vojne na Ukrajine, Vám prinášame pokračovanie našej série o druhej svetovej vojne. Druhá svetová vojna mesiac po mesiaci pokračuje udalosťami z februára 1940 v dnešnom videu. (pre prehratie videa, kliknite na obárzok)

Prečo Putin prehra(l) vojnu

21.03.2022

Invázia, útok, ktorý sa podľa Ruska nemal nikdy uskutočniť, sa predsa odohrala. Putinova armáda je oveľa silnejšia ako ukrajinská, aspoň čo sa týka jej veľkosti. A Putin ak naozaj bude chcieť, pravdepodobne bude schopný obsadiť metropoly Ukrajiny a zosadiť ukrajinskú vládu. Ale v tomto bode, po invázii môžeme povedať, že Ukrajinci definitívne skončili s Putinom. [...]

Prečo Putin napadol Ukrajinu?

06.03.2022

Na pochopenie prečo ku konfliktu došlo musíme pochopiť Rusko a to, ako bolo v priebehu histórie redukované zo Slovanskej ríše, ktorá dominovala celému regiónu, cez Sovietsky zväz, ktorý bol v deväťdesiatych rokoch porazený až k dnešnému stavu. Predovšetkým je ale nevyhnutné pochopiť, ako si túto históriu vysvetľuje Vladimír Putin. (pre prehratie videa, kliknite na [...]

Gabriel Attal / Pcheng Li-jüan / Si Ťin-pching /

Odmena za Taiwan? Si pricestoval na štátnu návštevu Francúzska. Stretne sa s Macronom, budú rokovať aj o Ukrajine

05.05.2024 21:45

To, že si čínsky prezident vybral pre svoju návštevu Francúzsko potvrdzuje postavenie Macrona ako mocenského hráča EÚ.

ťava

V zoo sa narodilo mláďa samičky ťavy dvojhrbej

05.05.2024 21:21

Gravidita ťavy dvojhrbej trvá približne rok a rodí sa väčšinou jedno mláďa.

európsky parlament, peter pellegrini, europarlament

Od EÚ sa izolovať nechceme. Čo teda od nej chceme?

05.05.2024 20:23

Nechceme, aby Slovensko bolo opäť čiernou dierou v srdci Európy. Chýba nám však vízia a stratégia našej hry v EÚ. Čo teda chceme a čo nie? Zapojte sa do novej DEMDIS diskusie!

Rómske deti / Rómovia / Róm /

Prieskum: Žiaci z marginalizovaných rómskych komunít by sa podľa 60 % Slovákov mali vzdelávať oddelene

05.05.2024 20:02

Prieskum CEEV Živica a Teach bol uskutočnený v spolupráci s prieskumnou agentúrou Focus vo februári 2024 na vzorke 1025 respondentov.

J&J

Odpovede na otázky, ktoré ste si nikdy nekládli. Väčšinou na témy z histórie, geografie, ekonomicky a vedy všeobecne. Svet je unikátne miesto plné unikátnych informácii. A ďalšie veci, ktoré nás zaujímajú.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 158
Celková čítanosť: 641795x
Priemerná čítanosť článkov: 4062x

Autor blogu