Založ si blog

Unikátna história 04 / 22. – 28. januára

V dnešnej štvrtej epizóde Unikátnej histórie Vám opäť prinášame známe i menej známe výročia, tentoraz od 22. do 28. januára.

  1. januára 1506 prvý kontingent 150 vojakov Švajčiarskej gardy dorazil do Vatikánu. Švajčiarska garda je malý vojenský oddiel, ktorého hlavnou úlohou je ochraňovať pápeža a Vatikán. Má 110 členov čiže silu približne jedenej roty. Niektorými je považovaný za najmenšiu armádu na svete.Cirkev má mnoho zaujímavostí, niekedy fakt bizarných akým je spor o tento rebrík:

  1. januára 1843 získal Jakub Kryštof Rad patent na kockový cukor. Jakub Kryštof Rad bol riaditeľom cukrovaru v juhočeských Dačiciach od roku 1840. Cukor sa v tej dobe predával vo veľkých homoliach, s ktorými sa zle pracovalo. Až si Radova manželka raz pri porciovaní cukru poranila prst, povedala mu, že by mohol vymyslieť niečo menšieho. A tak bol v roku 1841 vyrobený lis na kockový cukor. Do 400 štvorcových otvorov mosadznej dosky ležiacej na medenej doske sa nasypala cukrová múčka a v lise a cukor stlačil. Kocky sa z kovovej dosky vytlačili na drevnú podložku a potom sa po dobu 12 hodín sušili. Prvé kocky cukru dostala Radova manželka.

Vynájdenie kockového cukru bolo malým krokom vpred pre ľudstvo ale zato sladkým. Iný pravouhlý geometrický tvary mal väčší vplyv na to akým spôsobom dnes žijeme.

  1. januára 1984 sa začali predávať prvé počítače Macintosh od Apple. Šlo o prvý model z rodiny Macintosh. Tento osobný počítač zabudovaný v jednom tele s CRT monitorom s uhlopriečkou 23 centimetrov a rozlíšením 512×342 pixelov poháňal procesor Motorola 68000 na kmitočte 8 Mhz a mal vstavanú pamäť RAM o veľkosti 128 KB. Pre ukladanie dát bola k dispozícii jediná mechanika na diskety s priemerom 3,5 palca a kapacite 400 Kilobajtov. Od uvedenia na trh sa stal hitom a to ja napriek cenovke 2495 dolárov, čo je v dnešných cenách čosi cez 6000 dolárov. Do 30. mája 1984 sa predalo 70 000 kusov. Macintosh je preto právom považovaný za prvý skutočne komerčne úspešný osobný počítač s grafickým rozhraním.

Počítače nám priniesli mnoho pozitívneho a v mnohom zmenili spôsob akým žijeme. A ich vplyv sa nekončí a jedna technológie nemusí mať pozitívny dopad

  1. januára 1533 sa anglický kráľ Henrich VIII žení s druhou manželkou Annou Boleynovou. Bola to žena, ktorá dokázala na kráľovskom dvore vytvoriť jeden z najväčších rozruchov v anglickej histórii, bola to totiž práve ona, čo podnietila kráľa na odtrhnutie sa od katolíckej cirkvi.

Inžinier a vynálezca John Logie Baird vykonal dňa  26. januára 1926 prvé televízie vysielanie. Išlo o poltónový obraz rozložený pomocou Nipkowho kotúča na 30 riadkov s výmenou 5 obrazov za sekundu. Baird v roku 1928 uskutočnil tiež prvý transatlantický televízny prenos z Londýna do New Yorku. Okrem toho vyvíjal farebnú televíziu a skonštruoval „Noctovisor“, prístroj na nočné videnie pracujúci na základe infračerveného žiarenia. V roku 2006 bol zaradený medzi 10 najväčších škótskych vedcov v histórii.

  1. januára 1967 počas testu lode Apollo 1 uhoreli astronauti Gus Grissom, Ed White and Roger Chaffee. Apollo 1 mal byť prvý americký pilotovaný kozmický let v rámci programu Apollo. Skončil tragickou nehodou na štartovacej rampe počas predletovej skúšky. Posádka sa pripravovala vo vnútri kabíny, ktorá sa nachádzala na vrchole nosnej rakety Saturn IB. V dôsledku chyby na kabeláži kabíny preskočila iskra, ktorá v atmosfére tvorenej čistým kyslíkom spôsobila požiar, pri ktorom všetci traja astronauti zahynuli.

Ďalších 49 faktov o prvom pristáti na mesiaci sa dozviete tu:

  1. januára 1958 si spoločnosť lego patentovala dizajn kociek Lego. Spoločnosť Lego založil v roku 1932 dánsky tesár Ole Kirk Christiansen, spočiatku vyrábal drevené hračky. Názov „Lego“ je odvodený z dánskych slov „leg godt,“ čo v preklade znamená „hraj sa dobre.“ Koncom 40. rokov 20. storočia začali vyrábať prvé plastové hračky a tiež prvotné verzie Lego kociek. Dizajn bol napokon vylepšený a patentovaný v roku 1958 a odvtedy tu máme lego kocky, ktoré sú kompatibilné s tými dnešnými.

Plastové hračky sú dnes pod útokom ekológov, často oprávnene, avšak občas majú aj nečakané pozitívne doapdy:

Všetky naše epizódy Unikátnych informácii nájdete  tu

a nezabudni sa prihlásiť na odber, aby si mal k dispozícii vždy najnovšie videa z nášho kanála. 😊 ODOBERAJ

Dovidenia o týždeň.

Vznik Československa a ďalších 6 výročí 28. októbra – 3. novembra / Unikátna História 44

28.10.2020

Každý deň v roku sa udiali známe i menej známe udalosti, ktoré sa zapísali do histórie. Z 28. októbra – 3. novembra sme vybrali tieto: novembra 2000 dorazila na ISS prvá dlhodobá posádka a odvtedy je stanica nepretržite obývaná a teda aj zásobovaná

Slovenské národne povstanie v číslach.

27.10.2020

Dnes je smutné výročie, kedy bolo SNP porazené. Ak nás neodoberáte na Youtube, možno vám uniklo naše video o SNP Slovenské národné povstanie vypuklo 29. augusta 1944 ako reakcia domáceho odboja na vstup nemeckých vojsk na územie Slovenska. V dnešnej epizóde unikátnych informácii si SNP priblížime prostredníctvom čísel.

Prečo je palmový olej problém?

24.10.2020

Palmový olej, veľmi obľúbená ingrediencia, ktorú nájdeme vo veľkom množstve potravín ale aj na miestach kde by sem to nečakali. Je prospešný alebo zdraviu škodlivý? Aký vplyv má na životné prostredie? Prečo sa nepoužíva olej, ktorý si tu vieme vypestovať sami, ako používať olej z paliem? V nasledujúcom videu sa na to bližšie pozrieme. Vedeli ste, že My máme ale [...]

caputova, zeman, cesky dom,

Čaputová zablahoželala Zemanovi k výročiu vzniku prvej ČSR

28.10.2020 17:40

Okrem gratulácie k štátnemu sviatku vyjadrila prezidentka solidaritu s občanmi Českej republiky v súvislosti s pandémiou koronavírusu.

ciznar,

Jaromír Čižnár sa vzdal funkcie prokurátora

28.10.2020 16:22, aktualizované: 16:45

Funkcie sa vzdal po uplynutí funkčného obdobia k 10. augustu tohto roku.

Jozef Kmeťo

Bloger Kmeťo najskôr sanitku nechcel, potom v nej skonal

28.10.2020 16:17

Bloger podľa operačného strediska sanitku najskôr nežiadal, povedal, že ho odvezú. Stredisko ho neskôr kontaktovalo, či naozaj išiel do nemocnice.

matovič krajčí

Zvrat v zákaze vychádzania: S negatívnym testom budeme slobodní

28.10.2020 15:10, aktualizované: 17:25

Vláda predĺžila zákaz vychádzania od 2. novembra do 8. novembra, a to od 5.00 do 1.00 hodiny nasledujúceho dňa.

J&J

Odpovede na otázky, ktoré ste si nikdy nekládli. Väčšinou na témy z histórie, geografie, ekonomicky a vedy všeobecne. Svet je unikátne miesto plné unikátnych informácii. A ďalšie veci, ktoré nás zaujímajú.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 127
Celková čítanosť: 264599x
Priemerná čítanosť článkov: 2083x

Autor blogu

Kategórie