Založ si blog

Prepustenie Nelsona Mandelu na slobodu a ďalších 6 výročí 5. – 11. februára / Unikátna história 06

Vitajte pri 6. epizóde Unikátnej histórie, aj dnes Vám prinášame prehľad známych i menej známych historických udalosti:

Ak ste zmeškali naše predchádzajúce diely, nájdete ich tu:

 

 

A pre tých čo radšej čítajú, tu aj dnes prinášame aj textovú verziu:

  1. februára 1909 oznámil belgický chemik Leo Baekeland vynájdenie Bakelitu, prvého syntetického plastu na svete. Tento fenolformaldehydový polykondenzát (živica) pritom po prvý krát pripravil už v roku 1907 pri experimentovaní s fenolom a formaldehydom. Zistil, že tieto dve zlúčeniny pri zvýšenej teplote navzájom exotermicky reagujú za vzniku tuhého kondenzátu — živice. Tiež zistil, že v tejto živici sú obe zlúčeniny viazané rôznymi spôsobmi, čím vytvárajú pomerne zložitú priestorovú štruktúru. Po oddestilovaní reakciou vzniknutej vody zostala len mäkká hmota, ktorá sa dala tvarovať pomocou foriem. Po ochladení a vytvrdení je táto hmota odolná voči mechanickému poškodeniu, teplu a kyselinám. Nie je ho možné opätovným zahriatím tvarovať. Vzniknutý bakelit má vždy tmavohnedú až čiernu farbu a na svetle postupne tmavne.

  1. februára 2018 sa uskutočnil prvý let super ťažkej rakety od spoločnosti SpaceX – Falcon Heavy. Ide o derivát predchádzajúceho nosného zariadenia tejto spoločnosti, rakety Falcon 9. V čase svojho prvého štartu – let Falcon Heavy Demonstration Mission, to bola raketa s najväčšou nosnosťou na nízku obežnú dráhu Zeme (od posledného štartu rakiet Saturn V, resp. ruskej Energija), so schopnosťou dopraviť až 64 ton na nízku obežnú dráhu Zeme, až 16 ton na translunárnu dráhu a až 14 ton na prechodovú dráhu k Marsu. Pri záchrane prvých stupňov je nosnosť nižšia. Raketa pozostáva z jadra tvoreného štandardnou raketou Falcon 9 a z dvoch pomocných motorov, ktoré sú modifikovanými prvými stupňami tej istej rakety.[1] Prvý stupeň i pomocné motory sú plne navrhnuté k autonómnemu vertikálnemu pristátiu po splnenej misii – obidva pomocné motory pristávajú na zemi, zatiaľ čo prvý stupeň na oceánskej plošine.

  1. februára 1940 mal premiéru druhý celovečerný film od Walta Disneyho – Pinokio. Námet pochádza z rovnomennej detskej knihy, ktorú napísal Carlo Collodi. V roku 2008 ho Americký filmový inštitút zaradil medzi 10 najlepších animovaných filmov na svete.
  2. februára 1600 – Vatikán odsúdil Giordana Bruna na smrť upálením. Bruno bol taliansky renesančný filozof a dominikán. V astronómii sa preslávil tézami o tom, že Zem ani Slnko nie je stredom vesmíru a že vesmír je nekonečný. Bol súdený za svoje protikresťanské a rúhačské myšlienky, pravdepodobne aj mučený a potom, čo tvrdohlavo odmietal odvolať svoje názory bol odsúdený k trestu smrti upálením. Trest bol vykonaný 17. februára roku 1600 na Námestie kvetín v Ríme.
  3. februára 1900 bola založená najvýznamnejšia súťaž reprezentačných družstiev v mužskom tenise – Davisov pohár. Trofej venoval Dwight Davis a tá dodnes nesie jeho meno. V Davis Cupe hrá každoročne viac ako 100 národov vo viacerých skupinách až po svetovú skupinu, kde hrá 16 družstiev. V roku 1980 vyhralo súťaž Česko-Slovensko. Slovensko zaznamenalo svoj doterajší najväčší úspech postupom do finále v roku 2005, kde podľahlo Chorvátsku 2 : 3 .
  4. februára 1258 dobyli Mongoli Bagdad. Čím ukončili zlatý vek Islamu. Pri obliehaní a dobytí im pomohli ich kresťanský spojenci. Mongolov viedol chánom Hülegü, vnik Čingischánna. Dobytý Bagdád bol vydrancovaný a zrovnaný so zemou. Bagdádský kalifa bol zavraždený, čo znamenalo definitívny koniec sunnitského abbásovského kalifátu.
  5. februára 1990 bol po 27 rokoch prepustený na slobodu Nelsona Mandelu, vodca Afrického národného kongresu a jedným z hlavných bojovníkov proti apartheidu. Nelson Mandela v roku 1988 obdržal Sacharovovu cenu a spolu s de Klerkom zdieľal Nobelovu cenu za mier v roku 1993. Ako prezident ANK (júl 1991 – december 1997) a ako prvý čierny prezident Južnej Afriky (máj 1994 – jún 1999) sa Mandela podieľal na prechode od vlády menšiny a rasovej segregácie k demokratickej vláde väčšiny. Nelson Mandela bol tri razy ženatý a mal 6 detí. Zomrel 5. decembra 2013 vo veku 95 rokov.

Posledný čínsky cisár a ďalších 6 výročí 12. – 18. februára / Unikátna história 07

12.02.2020

Vitajte pri 7. epizóde Unikátnej histórie, aj dnes Vám prinášame prehľad známych i menej známych historických udalosti: https://www.youtube.com/watch?v=LQ4XC8psL-4 Ak ste zmeškali naše predchádzajúce viac »

Ako sa pripraviť na pandémiu

03.02.2020

Krízový výbor Svetovej zdravotníckej organizácie vyhlásil v súvislosti s koronavírusom 2019-nCoV stav globálnej zdravotnej núdze. Ste pripravený na možnosť, že budete musieť zostať doma viac »

Čo vieme o koronavíruse 2019-nCoV

01.02.2020

Určite ste už počuli o nebezpečnom víruse, ktorý sa začal šíriť v Číne. Vyžiadal si podľa oficiálnych tvrdení už takmer dve stovky obetí. Zaznamenali ho už v každej čínskej provincii viac »

Sanders / Thunbergová / prank /

Ruskí pranksteri si vystrelili zo Sandersa

16.02.2020 21:13

Zatelefonovali mu a k telefónu mu dali dievča, ktoré predstieralo, že je Greta Thunbergová, a ponúklo mu svoju podporu v predvolebnej kampani, s ktorou Sanders okamžite súhlasil.

Sýria / rebel /

Sýrska armáda dobyla väčšinu provincie Haláb z rúk rebelov

16.02.2020 20:04

Zasiahnutý bola podľa miestnych aktivistov rad miest vrátane Anadánu, ktorý neskôr dobyli pozemné vojská sýrskej armády s pomocou Iránom podporovaných milícií.

Agnes Buzynová

Novou kandidátkou vládnej strany na primátorku Paríža sa stala šéfka zdravotníctva

16.02.2020 19:35

Griveaux, pôvodný kandidát francúzskej vládnej strany, sa v dôsledku kompromitujúceho videa stiahol z marcových volieb parížskeho primátora.

človek, figúrka, jedinečnosť

K hodnotovým otázkam treba pristupovať konzervatívne, myslí si takmer 60 percent Slovákov

16.02.2020 18:53

Vyplýva to z prieskumu agentúry Focus, ktorý vypracovala v dňoch 15. až 22. januára na vzorke 1 013 respondentov.

J&J

Odpovede na otázky, ktoré ste si nikdy nekládli. Väčšinou na témy z histórie, geografie, ekonomicky a vedy všeobecne. Svet je unikátne miesto plné unikátnych informácii. A ďalšie veci, ktoré nás zaujímajú.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 69
Celková čítanosť: 103327x
Priemerná čítanosť článkov: 1497x

Autor blogu

Kategórie