Založ si blog

Prepustenie Nelsona Mandelu na slobodu a ďalších 6 výročí 5. – 11. februára / Unikátna história 06

Vitajte pri 6. epizóde Unikátnej histórie, aj dnes Vám prinášame prehľad známych i menej známych historických udalosti:

Ak ste zmeškali naše predchádzajúce diely, nájdete ich tu:

 

 

A pre tých čo radšej čítajú, tu aj dnes prinášame aj textovú verziu:

  1. februára 1909 oznámil belgický chemik Leo Baekeland vynájdenie Bakelitu, prvého syntetického plastu na svete. Tento fenolformaldehydový polykondenzát (živica) pritom po prvý krát pripravil už v roku 1907 pri experimentovaní s fenolom a formaldehydom. Zistil, že tieto dve zlúčeniny pri zvýšenej teplote navzájom exotermicky reagujú za vzniku tuhého kondenzátu — živice. Tiež zistil, že v tejto živici sú obe zlúčeniny viazané rôznymi spôsobmi, čím vytvárajú pomerne zložitú priestorovú štruktúru. Po oddestilovaní reakciou vzniknutej vody zostala len mäkká hmota, ktorá sa dala tvarovať pomocou foriem. Po ochladení a vytvrdení je táto hmota odolná voči mechanickému poškodeniu, teplu a kyselinám. Nie je ho možné opätovným zahriatím tvarovať. Vzniknutý bakelit má vždy tmavohnedú až čiernu farbu a na svetle postupne tmavne.

  1. februára 2018 sa uskutočnil prvý let super ťažkej rakety od spoločnosti SpaceX – Falcon Heavy. Ide o derivát predchádzajúceho nosného zariadenia tejto spoločnosti, rakety Falcon 9. V čase svojho prvého štartu – let Falcon Heavy Demonstration Mission, to bola raketa s najväčšou nosnosťou na nízku obežnú dráhu Zeme (od posledného štartu rakiet Saturn V, resp. ruskej Energija), so schopnosťou dopraviť až 64 ton na nízku obežnú dráhu Zeme, až 16 ton na translunárnu dráhu a až 14 ton na prechodovú dráhu k Marsu. Pri záchrane prvých stupňov je nosnosť nižšia. Raketa pozostáva z jadra tvoreného štandardnou raketou Falcon 9 a z dvoch pomocných motorov, ktoré sú modifikovanými prvými stupňami tej istej rakety.[1] Prvý stupeň i pomocné motory sú plne navrhnuté k autonómnemu vertikálnemu pristátiu po splnenej misii – obidva pomocné motory pristávajú na zemi, zatiaľ čo prvý stupeň na oceánskej plošine.

  1. februára 1940 mal premiéru druhý celovečerný film od Walta Disneyho – Pinokio. Námet pochádza z rovnomennej detskej knihy, ktorú napísal Carlo Collodi. V roku 2008 ho Americký filmový inštitút zaradil medzi 10 najlepších animovaných filmov na svete.
  2. februára 1600 – Vatikán odsúdil Giordana Bruna na smrť upálením. Bruno bol taliansky renesančný filozof a dominikán. V astronómii sa preslávil tézami o tom, že Zem ani Slnko nie je stredom vesmíru a že vesmír je nekonečný. Bol súdený za svoje protikresťanské a rúhačské myšlienky, pravdepodobne aj mučený a potom, čo tvrdohlavo odmietal odvolať svoje názory bol odsúdený k trestu smrti upálením. Trest bol vykonaný 17. februára roku 1600 na Námestie kvetín v Ríme.
  3. februára 1900 bola založená najvýznamnejšia súťaž reprezentačných družstiev v mužskom tenise – Davisov pohár. Trofej venoval Dwight Davis a tá dodnes nesie jeho meno. V Davis Cupe hrá každoročne viac ako 100 národov vo viacerých skupinách až po svetovú skupinu, kde hrá 16 družstiev. V roku 1980 vyhralo súťaž Česko-Slovensko. Slovensko zaznamenalo svoj doterajší najväčší úspech postupom do finále v roku 2005, kde podľahlo Chorvátsku 2 : 3 .
  4. februára 1258 dobyli Mongoli Bagdad. Čím ukončili zlatý vek Islamu. Pri obliehaní a dobytí im pomohli ich kresťanský spojenci. Mongolov viedol chánom Hülegü, vnik Čingischánna. Dobytý Bagdád bol vydrancovaný a zrovnaný so zemou. Bagdádský kalifa bol zavraždený, čo znamenalo definitívny koniec sunnitského abbásovského kalifátu.
  5. februára 1990 bol po 27 rokoch prepustený na slobodu Nelsona Mandelu, vodca Afrického národného kongresu a jedným z hlavných bojovníkov proti apartheidu. Nelson Mandela v roku 1988 obdržal Sacharovovu cenu a spolu s de Klerkom zdieľal Nobelovu cenu za mier v roku 1993. Ako prezident ANK (júl 1991 – december 1997) a ako prvý čierny prezident Južnej Afriky (máj 1994 – jún 1999) sa Mandela podieľal na prechode od vlády menšiny a rasovej segregácie k demokratickej vláde väčšiny. Nelson Mandela bol tri razy ženatý a mal 6 detí. Zomrel 5. decembra 2013 vo veku 95 rokov.

Prečo sa deti ľahšie učia cudzie jazyky?

19.06.2021

Dospelí ľudia sa oproti deťom ľahšie naučia špecifickú vec, avšak keď príde na rad naučenie sa nejakej novej komplexnej zručnosti, napríklad nového jazyka deti majú rozhodne navrch. Možno si myslíte, že rozdiel je biologický a že v mladom mozgu existuje niečo, na rozdiel od starého mozgu, vďaka čomu sa deti ľahšie učia komplikované nové veci. No nie je to tomu tak, [...]

Hang Sơn Đoòng – najväčšia jaskyňa sveta

16.05.2021

Národný park Phong Nha Ke-Bang je veľmi vzdialená a dobre zachovaná oblasť ležiaca uprostred Vietnamu. Celý národný park, ktorý je súčasťou pohoria Truong Son, sa rozprestiera vo veľkom vápencovom masíve, ktorý umožnil vznik stoviek jaskýň. Väčšina z nich je spojených a odhaduje sa, že celková dĺžka týchto jaskynných systémov je viac ako 200 kilometrov. Nie je [...]

Ako jeden človek zachránil pláž

01.05.2021

Zriedkavo zachytíme v médiách potešujúcu informáciu, kde sa úsilím človek podarilo niečo zachrániť, napraviť alebo obnoviť. Jeden takýto príbeh zo šťastným koncom sa začal v októbri 2015. Mladý právnik z Bombaja menom Afroz Shah sa rozhodol urobiť niečo so všetkým odpadom na svojej milovanej pláži Versova (pre prehratie videa, kliknite na obárzok)

biden, psy

Biely dom je opäť bez domácich miláčikov. Zomrel Bidenov pes

19.06.2021 20:47

Champ robil Bidenovcom "stáleho a váženého spoločníka" 13 rokov.

Recep Tayyip Erdogan

Stovky žien žiadali, aby Turecko neodstupovalo od Istanbulského dohovoru

19.06.2021 20:24

Turecko má od dokumentu oficiálne odstúpiť od 1. júla.

pride, varšava

Varšavu obsadili dúhové vlajky, gay pride z čela viedol primátor

19.06.2021 19:17

Na najväčšom pochode sa zúčastnili tisíce ľudí.

Matej Bílik

Na štúdium na Oxforde po brexite potrebuje peniaze, hľadá dobrodincov

19.06.2021 19:00

Matej Bílik má jedinečnú možnosť študovať na Univerzite v Oxforde. Po brexite sa však pri financovaní svojho štúdia musí spoľahnúť na pomoc dobrodincov.

J&J

Odpovede na otázky, ktoré ste si nikdy nekládli. Väčšinou na témy z histórie, geografie, ekonomicky a vedy všeobecne. Svet je unikátne miesto plné unikátnych informácii. A ďalšie veci, ktoré nás zaujímajú.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 143
Celková čítanosť: 405159x
Priemerná čítanosť článkov: 2833x

Autor blogu

Kategórie