Založ si blog

Začiatok rozpadu ZSSR a ďalších 6 výročí 11. až 17. marca / Unikátna história 11

Vitajte pri 11. epizóde Unikátnej histórie, aj dnes Vám prinášame prehľad známych i menej známych historických udalosti:

Ak ste zmeškali naše predchádzajúce diely, nájdete ich tu:

 

A pre tých čo radšej čítajú, tu aj dnes prinášame aj textovú verziu:

  1. marca 1990 vyhlásila Litva po 50 rokoch nezávislosť od Sovietskeho zväzu. Nezávislosť vyhlásila ako prvá zväzová republika Sovietskeho zväzu rok pred jeho rozpadom.
  2. marca 1894 sa začala predávať Coca-Cola vo fľašiach. A odvtedy sa tento hnedý, kolový sladký nápoj rozšíril po celej planéte a predáva sa aj v neuznaných krajinách.
  3. marca 1781 objavil William Herschel planétu Urán. Urán bol prvou objavenou planétou, ktorá nebola známa už od dávnych čias. Je to tretia najväčšia a štvrtá najhmotnejšia planéta v slnečnej sústave.  Patrí medzi plynné obry. Meno má po gréckom bohovi nebies Uránovi, čo je ojedinelé – ostatné planéty sú pomenované po rímskych bohoch.
  4. marca 1994 bolo vypustené jadro operačného systému Linux vo verzii 1.0.0. Linux patrí medzi najznámejšie a najúspešnejšie príklady slobodného softvéru a vývojového modelu open source. Hoci bol spočiatku používaný a vyvíjaný nadšencami, v súčasnosti jeho vývoj prebieha pod záštitou Linux Foundation v úzkej spolupráci s viac ako 1200 spoločnosťami, medzi nimi sú napr. Samsung, IBM, Intel, ale aj Microsoft či Google.
  5. marca 1939 po zániku Československa vyhlásila Podkarpatská Rus nezávislosť. No ešte v ten istý deň ho Maďarsko napadlo a do 18. marca obsadilo. Maďarská armáda pri postupe narazila na ozbrojený odpor miestnych obyvateľov, ktorý ale nedokázal zabrániť obsadeniu celého územia.

  1. marca 1968 – americkí vojaci spáchali masovú vraždu vietnamských civilistov v Mỹ Lai. (mi laj) Tento vojnový zločin si vyžiadal podľa rôznych zdrojov od 347 až do 504 obetí z radov neozbrojených vietnamských civilistov, hlavne žien a detí, Pred smrťou boli niektoré obete znásilnené, zbité, mučené, či zohavené Išlo o najväčší vojnový zločin amerických vojsk počas vojny vo Vietname.

Občas sa ale vedú aj nie tak vážne vojny, ako napríklad vojna Ekvádorskej armády proti …. kozám.

  1. marca roku 180 sa Commodus po smrti svojho otca Marca Aurélia stal cisárom Rímskej ríše. Vládol do 192, pričom sa mu podarilo udržať v zahraničí dostatočnú autoritu k Rímu. Často je považovaný za jedného z najhorších rímskych cisárov vzhľadom k jeho výstrednému a krutému správaniu. Bol posledným cisárom z rodu Antóninovcov.

Timošenko poráža Mannerheima – Druhá svetová vojna mesiac po mesiaci EP07 Február 1940

02.04.2022

S mesačným oneskorením, kvôli aktuálnej vojne na Ukrajine, Vám prinášame pokračovanie našej série o druhej svetovej vojne. Druhá svetová vojna mesiac po mesiaci pokračuje udalosťami z februára 1940 v dnešnom videu. (pre prehratie videa, kliknite na obárzok)

Prečo Putin prehra(l) vojnu

21.03.2022

Invázia, útok, ktorý sa podľa Ruska nemal nikdy uskutočniť, sa predsa odohrala. Putinova armáda je oveľa silnejšia ako ukrajinská, aspoň čo sa týka jej veľkosti. A Putin ak naozaj bude chcieť, pravdepodobne bude schopný obsadiť metropoly Ukrajiny a zosadiť ukrajinskú vládu. Ale v tomto bode, po invázii môžeme povedať, že Ukrajinci definitívne skončili s Putinom. [...]

Prečo Putin napadol Ukrajinu?

06.03.2022

Na pochopenie prečo ku konfliktu došlo musíme pochopiť Rusko a to, ako bolo v priebehu histórie redukované zo Slovanskej ríše, ktorá dominovala celému regiónu, cez Sovietsky zväz, ktorý bol v deväťdesiatych rokoch porazený až k dnešnému stavu. Predovšetkým je ale nevyhnutné pochopiť, ako si túto históriu vysvetľuje Vladimír Putin. (pre prehratie videa, kliknite na [...]

Nord Stream

Rusko nemá informácie, že západné tajné služby môžu za sabotáž Nord Streamu

01.10.2022 09:00

Rusi však tvrdia, že predtým sa tajné služby západných krajín zaoberali "výbuchmi plynovodov".

USA, zástava, vlajka, Spojené štáty

Nikaragua zakázala novému veľvyslancovi USA vstup do krajiny pre 'neúctivé' poznámky

01.10.2022 07:57, aktualizované: 09:28

Hugo Rodriguez "nebude za žiadnych okolností prijatý do našej Nikaraguy. Nech je to imperialistom jasné," uviedla nikaragujská viceprezidentka Rosario Murillová.

Florida, hurikán Ian

Hurikán Ian pustošil Floridu, zanechal po sebe desiatky mŕtvych

01.10.2022 07:05

Oficiálne počty obetí hurikánu Ian v USA rastú a zrejme to bude pokračovať, keď sa záchranári dostanú do najzasiahnutejších oblastí.

Rusko, Putin, Ukrajina, anexia, vojna

ONLINE: Tuhé boje o Lyman. Cesta Kyjeva do NATO nie je podľa USA na programe dňa

01.10.2022 06:00, aktualizované: 10:34

Volodymyr Zelenskyj žiada o urýchlené prijatie Ukrajiny do NATO, poradca amerického prezidenta to momentálne nevidí ako nevyhnutné.

J&J

Odpovede na otázky, ktoré ste si nikdy nekládli. Väčšinou na témy z histórie, geografie, ekonomicky a vedy všeobecne. Svet je unikátne miesto plné unikátnych informácii. A ďalšie veci, ktoré nás zaujímajú.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 158
Celková čítanosť: 559414x
Priemerná čítanosť článkov: 3541x

Autor blogu