Založ si blog

Výlet štúrovcov na Devínsky hrad a ďalších 6 výročí 22. až 28. apríla/ Unikátna história 17

Vitajte pri 17. epizóde Unikátnej histórie, aj dnes Vám prinášame prehľad známych i menej známych historických udalosti:

Ak ste zmeškali naše predchádzajúce diely, nájdete ich tu:

 

A pre tých čo radšej čítajú, tu aj dnes prinášame aj textovú verziu:

  1. apríla 1957 sa v Československu po prvý krát losovala lotéria Športka. Zriadením lotérie sa štát snažil získať prostriedky na prevádzku Československého zväzu telesnej výchovy. Spoločnosť Sazka sa pri tvorbe hry inšpirovala lotériou z Nemecka.
  2. apríla 1985 spoločnosť Coca-Cola zmenila recept populárneho nápoja a začala predávať Novú Colu. Zmena receptu nebola prijatá zákazníkmi. Po 79 dňoch vedenie spoločnosti Coca-Cola bolo nútené ustúpiť a oznámili návrat k pôvodnému receptu.
  3. apríla 1836 sa uskutočnil pamätný výlet štúrovcov na Devínsky hrad. Tento výlet bol jedným z najvýznamnejších historicko-obrodeneckých podujatí slovenskej mládeže v procese národného uvedomovania sa v prvej polovici 19. storočia.
  4. apríla 1960 ponorka amerického námorníctva USS Triton ako prvá ponorka oboplávala svet pod vodou. Oboplávanie Zeme trvalo 60 dní a 21 hodín a ponorka počas plavby prekonala vzdialenosť 49 491 km. Kódové označenie pri túto plavbu bolo operácia Sandblast.
  5. apríla 1986 došlo k havárii v sovietskej jadrovej elektrárni v Černobyle. Ide o najhoršiu jadrovú haváriu v histórii jadrovej energetiky. V priebehu testu bezpečnostného systému došlo k prehriatiu a následne explózii reaktora č. 4. Sovietska a neskôr Ukrajinská vláda ponechali kvôli nedostatku elektriny v krajine tri ostávajúce reaktory v prevádzke. Posledný reaktor č. 3 pracoval až do novembra roku 2000.
  6. apríla 2005 po prvý krát vzlietlo najväčšie osobné dopravné lietadlo na svete – Airbus A380. Toto dvojposchodové, štvormotorové lietadlo dokáže prepraviť od 525 do 853 cestujúcich. Ku koncu minulého roka bolo vyrobených 242 kusov, avšak výroba sa už ukončuje nakoľko letecké spoločnosti už nemajú o tohto obra záujem.
  7. apríla 2001 sa vydal do vesmíru prvý vesmírny turista – Dennis Tito. Na obežnej dráhe strávil celkovo 7 dní, 22 hodín a 4 minúty. Tito za výlet do vesmíru zaplatil 20 miliónov dolárov.

Timošenko poráža Mannerheima – Druhá svetová vojna mesiac po mesiaci EP07 Február 1940

02.04.2022

S mesačným oneskorením, kvôli aktuálnej vojne na Ukrajine, Vám prinášame pokračovanie našej série o druhej svetovej vojne. Druhá svetová vojna mesiac po mesiaci pokračuje udalosťami z februára 1940 v dnešnom videu. (pre prehratie videa, kliknite na obárzok)

Prečo Putin prehra(l) vojnu

21.03.2022

Invázia, útok, ktorý sa podľa Ruska nemal nikdy uskutočniť, sa predsa odohrala. Putinova armáda je oveľa silnejšia ako ukrajinská, aspoň čo sa týka jej veľkosti. A Putin ak naozaj bude chcieť, pravdepodobne bude schopný obsadiť metropoly Ukrajiny a zosadiť ukrajinskú vládu. Ale v tomto bode, po invázii môžeme povedať, že Ukrajinci definitívne skončili s Putinom. [...]

Prečo Putin napadol Ukrajinu?

06.03.2022

Na pochopenie prečo ku konfliktu došlo musíme pochopiť Rusko a to, ako bolo v priebehu histórie redukované zo Slovanskej ríše, ktorá dominovala celému regiónu, cez Sovietsky zväz, ktorý bol v deväťdesiatych rokoch porazený až k dnešnému stavu. Predovšetkým je ale nevyhnutné pochopiť, ako si túto históriu vysvetľuje Vladimír Putin. (pre prehratie videa, kliknite na [...]

elektrotechnické laboratórium, SPŠ dopravná, Zvolen

Senzory v podlahe, interaktívne displeje a vláčiky na chodbách. To je školstvo budúcnosti

06.12.2022 18:30

Pre študentov chystajú tiež zábavné detaily – displeje pred triedami im napríklad ukážu aj zostávajúci čas do konca hodiny.

Ruská mobilizácia, vojaci

Ruskí opoziční politici žiadajú Putina, aby vydal výnos o skončení mobilizácie

06.12.2022 18:30

Kremeľ podľa britských médií uviedol, že Putin nepodpíše žiadny rozkaz tohto druhu, čo však reálne umožňuje nové vlny mobilizácie.

orbán

Maďarsko zablokovalo pomoc Ukrajine. Rozhodne únia bez neho?

06.12.2022 18:24

Budapešť vetovala spoločnú pomoc Ukrajine, čím predbežne prišla aj o svoj vytúžený podiel z bruselskej mikulášskej nádielky.

MIG 21 stíhačka piloti

V Chorvátsku sa zrútila stíhačka MiG-21. Jeden z dvoch pilotov sa bezpečne katapultoval

06.12.2022 17:40

Dvojmiestne lietadlo dopadlo do neobývanej zalesnenej oblasti na severovýchode krajiny.

J&J

Odpovede na otázky, ktoré ste si nikdy nekládli. Väčšinou na témy z histórie, geografie, ekonomicky a vedy všeobecne. Svet je unikátne miesto plné unikátnych informácii. A ďalšie veci, ktoré nás zaujímajú.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 158
Celková čítanosť: 574681x
Priemerná čítanosť článkov: 3637x

Autor blogu