Založ si blog

Prvá žena britskou premiérkou a ďalších 6 výročí 29. apríla až 5. mája / Unikátna história 18

Vitajte pri 18. epizóde Unikátnej histórie, aj dnes Vám prinášame prehľad známych i menej známych historických udalosti:

Ak ste zmeškali naše predchádzajúce diely, nájdete ich tu:

 

A pre tých čo radšej čítajú, tu aj dnes prinášame aj textovú verziu:

  1. apríla 1899 beligičan Camille Jenatzy ako prvý človek prekonal v automobile rýchlosť 100 km/h. Mimochodom, šlo o elektromobil , ktorý nazval La Jamais Contente v preklade  „Večne nespokojná“.
  2. apríla 1598 bol vydaný Nantský edikt, ktorý zaručil francúzskym hugenotom, teda protestantom, náboženskú slobodu a občiansku rovnosť. Kráľ Henricha IV. chcel vydaním ediktu ukončiť náboženské vojny, a upevniť Francúzsku jednotu.
  3. mája 1994 zahynul pri havárii na Veľkej cene San Marína jazdec Formuly 1 Ayrton Senna. Trojnásobný majster sveta je dodnes považovaný za jedného z najlepších pilotov všetkých čias. Medzi jazdcami F1 dokonca vyhral anketu o najlepšieho jazdca všetkých čias.
  4. mája 1670 bola založená Spoločnosť Hudsonovho zálivu, najstaršia finančná korporácia v Severnej Amerike a jedna z najstarších na svete. Spoločnosť zohrala nezastupiteľnú úlohu pri osídľovaní Kanady a mala značný vplyv na beh kanadských dejín. Pôvodne bolo hlavnou náplňou jej činnosti zásobovanie kanadských lovcov kožušín a obchodovanie s nimi. V súčasnosti prevádzkuje najrozsiahlejšiu sieť obchodných domov v Kanade.
  5. mája 2000 sa začala turistická hra geocaching zverejnením GPS súradníc prvej skrýše. Hra spočíva v hľadaní skrytého objektu, o ktorom sú známe len jeho geografické súradnice a niekedy je spojená s úlohami, riešením ktorých je získanie súradníc skrýše.
  6. mája 1979 sa Margaret Thatcherová stala prvou ženou na poste ministerského predsedu Spojeného kráľovstva. Na čele britských vlád po dobu troch volebných období presadzovala konzervatívne hodnoty spojené s ekonomickým liberalizmom, politiku nízkych daní, obmedzovanie imigrácie a vplyvu odborov a tiež silnú a samostatnú zahraničnú politiku Spojeného kráľovstva, ktorej výrazom bola najmä vojna o Falklandy v roku 1982. Vďaka svojej nekompromisnosti a rozhodnosti získala prezývku „Železná lady“.
  7. mája 553 sa začal sa druhý konštantínopolský koncil (5. ekumenický v poradí), ktorý zvolal byzantský cisár Justinián I. Koncil trval až do 2. júna Cieľom tohto koncilu bolo vyriešiť ďalšie teologické spory v ktorých šlo o problematiku vzťahu božskej a ľudskej prirodzenosti v Ježišovi Kristovi.

Ekumenizmus vždy nefunguje, príkladom je aj tento rebrík:

Timošenko poráža Mannerheima – Druhá svetová vojna mesiac po mesiaci EP07 Február 1940

02.04.2022

S mesačným oneskorením, kvôli aktuálnej vojne na Ukrajine, Vám prinášame pokračovanie našej série o druhej svetovej vojne. Druhá svetová vojna mesiac po mesiaci pokračuje udalosťami z februára 1940 v dnešnom videu. (pre prehratie videa, kliknite na obárzok)

Prečo Putin prehra(l) vojnu

21.03.2022

Invázia, útok, ktorý sa podľa Ruska nemal nikdy uskutočniť, sa predsa odohrala. Putinova armáda je oveľa silnejšia ako ukrajinská, aspoň čo sa týka jej veľkosti. A Putin ak naozaj bude chcieť, pravdepodobne bude schopný obsadiť metropoly Ukrajiny a zosadiť ukrajinskú vládu. Ale v tomto bode, po invázii môžeme povedať, že Ukrajinci definitívne skončili s Putinom. [...]

Prečo Putin napadol Ukrajinu?

06.03.2022

Na pochopenie prečo ku konfliktu došlo musíme pochopiť Rusko a to, ako bolo v priebehu histórie redukované zo Slovanskej ríše, ktorá dominovala celému regiónu, cez Sovietsky zväz, ktorý bol v deväťdesiatych rokoch porazený až k dnešnému stavu. Predovšetkým je ale nevyhnutné pochopiť, ako si túto históriu vysvetľuje Vladimír Putin. (pre prehratie videa, kliknite na [...]

Marjorie Taylor Greene

Ako vyzerá mizerný život? Podľa republikánky byť členom Kongresu a ročne zarábať 174-tisíc dolárov

06.02.2023 12:05

Taylorová Greeneová bola do Snemovne reprezentantov zvolená v roku 2020, predtým vlastnila pobočku posilňovne CrossFit.

Polícia, nehoda, zločin, trestný čin, vyšetrovanie, bitka, útok, vražda

Ukrajinci v Bratislave poškodili auto aj s vodičom, ďalší zabil ženu. Čelia obvineniu

06.02.2023 10:31, aktualizované: 11:05

Poškodeného mali vylákať na stretnutie pred prevádzkou rýchleho občerstvenia.

bziny

Počas kalamity opitý šoféroval autobus s 12 ľuďmi, čelí obvineniu

06.02.2023 09:44, aktualizované: 11:15

34-ročný vodič nafúkal vyše promile.

Rusko, Ukrajina, vojna, Cherson, hasiči

ONLINE: Ukrajinci očakávajú februárovú ruskú ofenzívu. Sme pripravení, tvrdia

06.02.2023 06:15, aktualizované: 11:05

Ukrajina má pre prípadnú ruskú inváziu vo februári pripravené rezervy, aby ju odrazila, tvrdí ukrajinský minister obrany.

J&J

Odpovede na otázky, ktoré ste si nikdy nekládli. Väčšinou na témy z histórie, geografie, ekonomicky a vedy všeobecne. Svet je unikátne miesto plné unikátnych informácii. A ďalšie veci, ktoré nás zaujímajú.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 158
Celková čítanosť: 587601x
Priemerná čítanosť článkov: 3719x

Autor blogu