Založ si blog

Unikátna história #21 – 7 výročí 20. až 26. mája

Vitajte pri 21. epizóde Unikátnej histórie, aj dnes Vám prinášame prehľad známych i menej známych historických udalosti z najbližších 7 dní:

Ak ste zmeškali naše predchádzajúce diely, nájdete ich tu:

 

A pre tých čo radšej čítajú, tu aj dnes prinášame aj textovú verziu:

20. mája 1873 získal Levi Strauss patent na Džínsy. Tieto nohavice ušité zo silnej bavlnenej látky menom denim alebo rifľovina boli pôvodne pracovné. V priebehu druhej polovice 20. storočia sa tento typ nohavíc stal populárny postupne u všetkých generácii po celom svete.

21. mája 1904 bola v Paríži založená FIFA, teda Medzinárodná futbalová federácia. Ide o hlavnú riadiacu organizáciu svetového futbalu, futsalu a plážového futbalu. Momentálne združuje 211 národných futbalových zväzov sveta a má sídlo v Zürichu.

IIHF má zasa na starosti Majstrovstvá sveta v ľadovom hokeji. Tento rok uplynulo 100 rokov od turnaja ktorý IIHF považuje za prvé MS. Pripomeňme si pár zaujímavostí z bohatej histórie MS v ľadovom hokeji.

22. mája 1762 bola v Ríme dokončená Fontána di Trevi. Jej najstaršia časť je pozostatkov akvaduktu z 1. storočia pred Kristom. Fontánu postavili Niccoló Salvi podľa návrhov Berniniho. Fontána dotvára priečelie paláca Poli, ktorý akoby vyrastal zo skál.

23. mája 1995 bola vydaná prvá verzia programovacieho jazyka Java. Ide o objektovo orientovaný programovací jazyk. Zdrojové programy sa nekompilujú do strojového kódu, ale do medzistupňa, tzv. „byte-code“, ktorý nie je závislý od konkrétnej platformy a preto ide o jeden z najpoužívanejších programovacích jazykov. Vďaka svojej prenositeľnosti sa používa na programy ktoré majú pracovať na rôznych systémoch od čipových kariet cez mobilné telefóny a počítače atď.

Pokrok v IT technológiách môže mať aj negatívne dôsledky.

24. mája 1956 a konal prvý ročník pesničkovej súťaže Veľká cena Eurovízie. Súťaž organizuje každoročne Európska vysielacia únia. V súťaži môžu zaznieť iba piesne, ktoré neboli komerčne vydané a verejne publikované pred 1. septembrom predchádzajúceho roka. Pieseň môže mať maximálne 3 minúty a v súčasnosti neplatí žiadne pravidlo o jazyku piesne.

25. mája 1898 vznikol v Prešove najstarší futbalový klub na Slovensku Tatran Prešov, vtedy pod názvom ETVE Prešov (Eperjesi Torna es Vivo Egyesület). Momentálne pôsobí v 3. lige v skupine východ. Medzi jeho najväčšie úspechy patrí víťazstvo v 1. slovenskej národnej futbalovej lige v rokoch 1979/80, 1989/90, 2. miesto v 1. československej futbalovej lige 1964/65, 1972/73 a víťazstvo v Slovenskom pohári v roku 1992.

26. mája 1986 prijalo Európske spoločenstvo európsku vlajku. Vlajka pozostáva z kruhu 12 hviezd na modrom poli. Autorom vlajky je Arsene Heitz. Vlajka má reprezentovať všetky národy Európy, preto je počet hviezd nemenný. Vlajka je symbolom nie len Európskej únie ale aj Rady Európy.

História majstrovstiev sveta v hokeji

23.05.2020

Tohto roku si Medzinárodná hokejová federácia (International Ice Hockey Federation) v skratke skôr známa ako IIHF pripomína 100 rokov od hokejového turnaja, ktorý sa považuje za prvé Majstrovstvá sveta. Ktorý to bol a Ďalšie zaujímavé informácie z histórie Majstrovstiev sveta v ľadovom hokeji sa dozviete v dnešnej epizóde Unikátnych informácii. V histórii MS sa [...]

Prvá vakcinácia a ďalších 6 výročí 13. až 19. mája / Unikátna história 20

13.05.2020

Vitajte pri 20. epizóde Unikátnej histórie, aj dnes Vám prinášame prehľad známych i menej známych historických udalosti nasledujúcich 7 dní: Ak ste zmeškali naše predchádzajúce diely, nájdete ich tu: A pre tých čo radšej čítajú, tu aj dnes prinášame aj textovú verziu: 13. mája 1981 došlo k neúspešnému atentátu na pápeža Jána Pavla II. Atentátnikom bol turek [...]

Ako prebiehalo ukončenie 2. svetovej vojny v Európe

08.05.2020

Ako prebiehalo ukončenie 2. svetovej vojny v Európe K ukončeniu najväčšieho vojenského konfliktu v dejinách, ktorý si vyžiadal viac ako 40 miliónov obetí na oboch stranách, došlo po 2319 dňoch od prepadnutia Poľska Hitlerom. Pripomeňme si ako to prebiehalo: S tematikou druhej svetovej vojny sme už zverejnili dve videá:

Virus Outbreak Britain

Pravidlá karantény? Počúvaj inštinkty, tvrdí Johnson

26.05.2020 11:15

Hlavný poradcu britského premiéra Dominic Cummings asi porušil pravidlá pandemickej karantény. Predseda vlády Boris Johnson ho obhajuje.

Juan Guaidó

Venezuelský generálny prokurátor žiada vyhlásiť Guaidóovu stranu za teroristickú

26.05.2020 10:55

Dôvodom sú obvinenia, že Guaidó sa podieľal na plánovaní neúspešnej invázie do Venezuely, ktorej cieľom malo byť zvrhnutie vlády prezidenta Nicolása Madura.

Smer / Robert Fico /

Brífing predsedu Smeru Roberta Fica

26.05.2020 10:08

Téma: Výzva predsedu strany Smer sociálnym partnerom a aktuálne politické otázky.

Boris Kollár, Ide o pravdu

Ide o pravdu s Borisom Kollárom

26.05.2020 09:55

Dôchodcom sľúbil 13. dôchodky. Vo vláde chce chrániť aj ďalšie sociálne balíčky Smeru. Podarí sa to Borisovi Kollárovi? Pozrite si reláciu Ide o pravdu. Vyjadril sa aj o Igorovi Matovičovi. "Myslím si, že premiér to robí dobre. Keby to nerobil dobre, tak sú tu desiatky, stovky, tisíce mŕtvych," povedal Kollár.

J&J

Odpovede na otázky, ktoré ste si nikdy nekládli. Väčšinou na témy z histórie, geografie, ekonomicky a vedy všeobecne. Svet je unikátne miesto plné unikátnych informácii. A ďalšie veci, ktoré nás zaujímajú.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 92
Celková čítanosť: 156648x
Priemerná čítanosť článkov: 1703x

Autor blogu

Kategórie