Vitajte pri 13. epizóde Unikátnej histórie, aj dnes Vám prinášame prehľad známych i menej známych historických udalosti:
Ak ste zmeškali naše predchádzajúce diely, nájdete ich tu:
A pre tých čo radšej čítajú, tu aj dnes prinášame aj textovú verziu:
- marca 1988 sa v Bratislave uskutočnila Sviečková manifestácia. Šlo o jedno z najdôležitejších vystúpení občanov a veriacich proti komunistickému režimu v Česko-Slovensku. Zásahom Zboru národnej bezpečnosti proti Sviečkovej manifestácii boli hrubo zasiahnuté občianske práva a slobody, najmä sloboda zhromažďovania, ktorú zaručovala aj vtedajšia Ústava ČSSR.
- marca 1971 vyhlásil Východný Pakistan nezávislosť od Pakistanu a začala sa tak vojna za nezávislosť Bangladéšu. Bangladéš je však od svojho vzniku zmietaný vnútornou nestabilitou a vojenskými prevratmi. Krajina je preľudnená a to prispieva tiež k jej nestabilite. Prvé slobodné voľby sa v krajine uskutočnili v roku 1991, ale od roku 1995 opozícia bojkotuje činnosť parlamentu.
- marca 1977 došlo k najväčšiemu leteckému nešťastiu v histórii, keď sa dva Boeingy 747 zrazili na bývalom vojenskom letisku Los Rodeos na ostrove Tenerife. Vinou celej rady nešťastných náhod, nedorozumení a nezodpovednosti pilotov zahynulo 583 ľudí.
- marca došlo k jadrovej havárii v elektrárni Three Mile Island. Išlo o dodnes najväčšiu havária americkej atómovej elektrárne, pri ktorej sa čiastočne roztavil druhý jadrový reaktor, bola zamorená jej prevádzková budova a došlo k rozsiahlemu úniku rádioaktivity do životného prostredia. Havária viedla k sprísneniu regulácie jadrovej energetiky v USA a k obmedzeniu jej rozvoja.
- marca 1974 sa kozmická sonda Mariner 10 stala prvou sondou, ktorá preletela okolo Merkúra. Bola to práv sonda, ktorá na úpravu svojej dráhy využila gravitačný prak. Cieľom misie bolo zmerať prostredie Merkúra a Venuše, ich atmosféru, povrch, charakteristiky. Druhotnou úlohou bolo uskutočniť pokusy v medziplanetárnej hmote a získať skúsenosti s misiou s gravitačným manévrom medzi dvoma planétami.
- marca 1867 kúpili Spojené štátny americké od Ruska Aljašku. Cena bola dohodnutá na 7,2 milióna dolárov, teda 5 centov za hektár. Dôvodov na predaj bolo viacero, od finančných ťažkostí Ruska po skutočnosť, že si Rusi uvedomovali, že Aljaška bola len veľmi ťažko udržateľná nakoľko sa im ju nikdy nepodarilo výraznejšie kolonizovať a predovšetkým z dôvodu blízkosti britského dominia Kanady.
- marca 1889 došlo k slávnostnému otvoreniu Eiffelovej veže. V čase jej skonštruovania bola najvyššou budovou na svete. Tento rekord držala 41 rokov, pokiaľ nepostavili newyorský mrakodrap Chrysler Building. Momentálne je najvyššou stavbou v Paríži a je jeden z najznámejších symbolov sveta.
Celá debata | RSS tejto debaty