Prvé zavedenie letného času a ďalších 6 výročí 8. až 14. apríla/ Unikátna história 15

Vitajte pri 15. epizóde Unikátnej histórie, aj dnes Vám prinášame prehľad známych i menej známych historických udalosti:

Ak ste zmeškali naše predchádzajúce diely, nájdete ich tu:

 

A pre tých čo radšej čítajú, tu aj dnes prinášame aj textovú verziu:

 

8. apríla 1783 Ruská cárovná Katarína II. Veľká anektovala Krym. Stalo sa tak po kľúčovom víťazstve Ruského impéria nad Osmanskou ríšou v piatej rusko-tureckej vojne.

9. apríla 1957 bol po Suezskej kríze znovuotvorený Suezsky prieplav. Kríza z ktorej sa neskôr vyvinul ozbrojený konflikt medzi Egyptom na jednej strane a alianciou Spojeného kráľovstva, Francúzska a Izraela na strane druhej vznikla z dôvodu, že spoločnosť Suezského prieplavu bola 26. júla 1956 znárodnená Egyptom. Výsledkom krízy bolo oslabenie vplyvu európskych mocností, ktoré stratili vlastníctvo aj kontrolu nad kanálom.

10. apríla 1912 vyplával z anglického prístavu Southampton na svoju prvú plavbu luxusný , v tom čase najväčší zaoceánsky parník Titanic. Do cieľa sa však nikdy nedoplavil. Stroskotal už počas svojej prvej plavby v noci zo 14. na 15. apríla 1912. Skaza Titanicu je jednou z najznámejších námorných katastrof, vyžiadala si cez 1500 obetí.

11. apríla 1976 sa začal predávať prvý produkt spoločnosti Apple, osobný počítač Apple I. Počítač bol vyrobený Stephenom Wozniakom, pôvodne pre osobnú potrebu. Wozniakov kamarát Steve Jobs prišiel s myšlienkou počítač predávať. Podarilo sa mu zabezpečiť odbyt 50 kusov za cenu 666,66 dolárov, a tak sa Apple I stal prvým výrobkom spoločnosti Apple.

12. apríla 1981 odštartoval do vesmíru prvý raketoplán – Columbia. Jeho prvá misia STS-1 trvala od 12. do 14. apríla 1981. Columbia absolvovala celkovo 28 letov do vesmíru. Raketoplán bol zničený pri návrate zo svojej poslednej misie STS-107. 1. februára 2003.

13. apríla 1960 spustili Spojené štáty americké systém Transti 1-B,. Išlo o prvý satelitný navigačný systém na svete. Bol prevádzkovaný americkým námorníctvom v rokoch 1964 až 1996. Presnosť systému bola v stovkách metrov, postupne sa zlepšila až na desiatky metrov. Neskôr bol systém uvoľnený aj pre civilné využitie.

14. apríla 1916 zaviedli vo Švédsku ako prvej krajine na svete úpravu merania času, pri ktorej sa v letných mesiacoch roku nepoužíva čas daný príslušným časovým pásmom, ale používa sa čas, ktorý je o určitú dobu (obvykle o 1 hodinu) posunutý dopredu. Teda skrátene letný čas. Cieľom zavedenia letného času bola predovšetkým úspora elektrickej energie, ktorá by bola inak potrebná pre večerné osvetlenie. Dôvodom je, že väčšina ľudí je aktívnejších večer (po západe slnka) ako ráno (pred východom slnka).

Timošenko poráža Mannerheima – Druhá svetová vojna mesiac po mesiaci EP07 Február 1940

02.04.2022

S mesačným oneskorením, kvôli aktuálnej vojne na Ukrajine, Vám prinášame pokračovanie našej série o druhej svetovej vojne. Druhá svetová vojna mesiac po mesiaci pokračuje udalosťami z februára 1940 v dnešnom videu. (pre prehratie videa, kliknite na obárzok)

Prečo Putin prehra(l) vojnu

21.03.2022

Invázia, útok, ktorý sa podľa Ruska nemal nikdy uskutočniť, sa predsa odohrala. Putinova armáda je oveľa silnejšia ako ukrajinská, aspoň čo sa týka jej veľkosti. A Putin ak naozaj bude chcieť, pravdepodobne bude schopný obsadiť metropoly Ukrajiny a zosadiť ukrajinskú vládu. Ale v tomto bode, po invázii môžeme povedať, že Ukrajinci definitívne skončili s Putinom. [...]

Prečo Putin napadol Ukrajinu?

06.03.2022

Na pochopenie prečo ku konfliktu došlo musíme pochopiť Rusko a to, ako bolo v priebehu histórie redukované zo Slovanskej ríše, ktorá dominovala celému regiónu, cez Sovietsky zväz, ktorý bol v deväťdesiatych rokoch porazený až k dnešnému stavu. Predovšetkým je ale nevyhnutné pochopiť, ako si túto históriu vysvetľuje Vladimír Putin. (pre prehratie videa, kliknite na [...]

Igor Matovič  / Jozef Pročko /

Možnosť skrátiť volebné obdobie aj referendom sa nezavedie. Plénum odmietlo novelu Ústavy z dielne matovičovcov

03.12.2024 18:13, aktualizované: 18:24

Podľa súčasnej právnej úpravy sa môže volebné obdobie skrátiť len na základe uznesenia parlamentu, nie referendom.

Donald Trump, Emmanuel Macron

Trumpa pozvali na otvorenie katedrály Notre Dame. Zmieri sa s Macronom?

03.12.2024 18:00

Hoci je oficiálnou hlavou štátu stále Joe Biden, na slávnostnom otvorení obnovenej katedrály Notre Dame v Paríži bude USA reprezentovať jeho nástupca.

andrej babiš

Poslanci odmietli uznesenie k súdnemu zmieru medzi rezortom vnútra a Babišom

03.12.2024 17:55

Návrh predložila skupina poslancov parlamentu za opozičnú SaS.

Peter Pellegrini

Pellegrini odcestuje do Lotyšska. Na vojenskej základni v Adaži navštívi slovenských vojakov

03.12.2024 17:44

Slovenskí vojaci tam pôsobia v rámci vojenskej misie NATO.

J&J

Odpovede na otázky, ktoré ste si nikdy nekládli. Väčšinou na témy z histórie, geografie, ekonomicky a vedy všeobecne. Svet je unikátne miesto plné unikátnych informácii. A ďalšie veci, ktoré nás zaujímajú.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 158
Celková čítanosť: 659728x
Priemerná čítanosť článkov: 4175x

Autor blogu